SL5201
Airflow monitor. SLG23XEE40KG/2M/BS
Reliable airflow monitoring. For use in ventilation systems in building automation. User-friendly setting of the requested immersion depth of the sensor. Precise analogue output
| Number of inputs and outputs: | Number of analogue outputs: 1 |
| Process connection: | Ø 23 mm |
| Special feature: | Gold-plated contacts |
| Medium temperature [°C]: | 35...65 |
| Pressure rating [bar]: | 1 |
| Operating voltage tolerance [%]: | -10...10 |
| Operating voltage [V]: | 24 DC |
| Current consumption [mA]: | < 35 |
| Min. insulation resistance [MΩ]: | 100; (500 V DC) |
| Power-on delay time [s]: | 90 |
| Number of inputs and outputs: | Number of analogue outputs: 1 |
| Total number of outputs: | 1 |
| Output signal: | analogue signal |
| Number of analogue outputs: | 1 |
| Analogue voltage output [V]: | 0...10 |
| Flow range [cm/s]: | 200...2000 |
| Note on flow range: | = 1...10 V |
| Temperature gradient [K/min]: | 1 |
| Ambient temperature [°C]: | -10...50 |
| Storage temperature [°C]: | -25...85 |
| Max. relative air humidity [%]: | 90 |
| Protection: | IP 65 |
| MTTF [years]: | 726 |
| Weight [g]: | 217.5 |
| Dimensions [mm]: | Ø 23 / L = 142 |
| Materials: | housing: PBT; sensor surface: titanium |
| Materials (wetted parts): | PBT; titanium |
| Process connection: | Ø 23 mm |
| Display: | operation LED, green |
| operation: | LED, green |
| Accessories (supplied): | Mounting clamp: 1, E40048 |
| Pack quantity: | 1 pcs. |
| Connection: | Cable: 2 m; 4 x 0.5 mm² |
| Connection: | Connector: 1 x M16 (Binder 09-0309-00-04); Contacts: gold-plated |
| ECCN: | |
| Country of Origin: | RO |
| EAN: | |
| Weight: | 0.22 kg |
| Length: | 0.00 m |
| Width: | 0.00 m |
| Height: | 0.00 m |