SL5101
Airflow monitor. SLG23CEEAKOG/24VDC
Reliable airflow monitoring. For use in ventilation systems in building automation. User-friendly setting of the requested immersion depth of the sensor. Intuitive setting of the switch point via potentiometer. Signal output via potential-free relay contacts
| Number of inputs and outputs: | Number of relay outputs: 1 |
| Process connection: | Ø 23 mm |
| Medium temperature [°C]: | -10...50 |
| Pressure rating [bar]: | 1 |
| Operating voltage tolerance [%]: | -25...25 |
| Operating voltage [V]: | 24 DC |
| Min. insulation resistance [MΩ]: | 100; (500 V DC) |
| Power-on delay time [s]: | 60 |
| Number of inputs and outputs: | Number of relay outputs: 1 |
| Output signal: | switching signal |
| Number of relay outputs: | 1 |
| Contact rating: | 3 A (30 V DC / 250 V AC) |
| Switching function flow monitoring: | relay energised when flow is present |
| Setting range [cm/s]: | 100...1000 |
| Greatest sensitivity [cm/s]: | 100...400 |
| Temperature gradient [K/min]: | 5 |
| Response time [s]: | 3...60 |
| Response time [s]: | 3...60 |
| Adjustment of the switch point: | potentiometer |
| Ambient temperature [°C]: | -10...50 |
| Storage temperature [°C]: | -25...85 |
| Max. relative air humidity [%]: | 90 |
| Protection: | IP 65 |
| MTTF [years]: | 1202 |
| Weight [g]: | 192.5 |
| Dimensions [mm]: | Ø 23 / L = 142 |
| Materials: | housing: PBT; sensor surface: titanium |
| Materials (wetted parts): | PBT; titanium |
| Process connection: | Ø 23 mm |
| Display: | function 1 x LED, red function 1 x LED, green |
| function: | 1 x LED, red |
| function: | 1 x LED, green |
| Accessories (supplied): | Mounting clamp: 1, E40048 |
| Pack quantity: | 1 pcs. |
| Connection: | Cable: 2 m, PUR; 4 x 0.5 mm², PVC |
| ECCN: | |
| Country of Origin: | RO |
| EAN: | |
| Weight: | 0.19 kg |
| Length: | 0.00 m |
| Width: | 0.00 m |
| Height: | 0.00 m |