SL0106
SLG23CEEAKOA/PH
Airflow monitor. SLG23CEEAKOA/PH
| Number of inputs and outputs: | Number of relay outputs: 1 |
| Process connection: | Ø 23 mm |
| Pressure rating [bar]: | 1 |
| Operating voltage [V]: | 80...250 AC / 90...250 DC |
| Reverse polarity protection: | no |
| Number of inputs and outputs: | Number of relay outputs: 1 |
| Output signal: | switching signal |
| Number of relay outputs: | 1 |
| Contact rating: | 3 A (30 V DC / 250 V AC) |
| Switching function flow monitoring: | relay energised when flow is present |
| Short-circuit proof: | no |
| Overload protection: | no |
| Setting range [cm/s]: | 100...1000 |
| Greatest sensitivity [cm/s]: | 100...400 |
| Temperature gradient [K/min]: | 5 |
| Response time [s]: | 3...60 |
| Response time [s]: | 3...60 |
| Adjustment of the switch point: | potentiometer |
| Ambient temperature [°C]: | -15...50 |
| Max. relative air humidity [%]: | 90 |
| Protection: | IP 65 |
| MTTF [years]: | 802 |
| Weight [g]: | 201 |
| Dimensions [mm]: | Ø 23 |
| Materials: | housing: PBT; sensor surface: titanium |
| Materials (wetted parts): | PBT; titanium |
| Process connection: | Ø 23 mm |
| Display: | function 1 x LED, red function 1 x LED, green |
| function: | 1 x LED, red |
| function: | 1 x LED, green |
| Required protection: | miniature fuse to IEC60127-2 sheet 1; ≤ 5 A; fast acting |
| Accessories (supplied): | Mounting clamp: 1, E40048 screwdrivers |
| Remarks: | Recommendation Check the safe functioning of the unit after a short circuit. |
| Pack quantity: | 1 pcs. |
| Connection: | Cable: 2 m, PUR; 4 x 0.5 mm², PVC |
| ECCN: | |
| Country of Origin: | DEUTSCHLAND |
| EAN: | |
| Weight: | 0.20 kg |
| Length: | 0.00 m |
| Width: | 0.00 m |
| Height: | 0.00 m |