8080806
IE-W3RJ45SS8.005-2-IE-RJ45SS8.005/
RJ45 male, angled, RJ45 male, straight, Industrial Ethernet, 100 MBit/s, 8 poles, shielded
Shielded PUR Ethernet-cable for industrial applications. Fits to real-time requirements according to IEC61158. The cable meets the UL-Style20963 (80°/30V)- and the Cat5 (electrical properties according to EN50288-2-2) requirements. Materials and a constructive setup for increased mechanical stresses (abrasion, bending, vibrations etc.) of the cable. Drag-chain/torsion operations are possible. High tensile strength through incorporated Kevlar-strands.
| Connector: | male, angled, RJ45, 90° |
| Material: | PUR |
| Jacket color: | GN, similar RAL6018 |
| Allocation: | Industrial |
| Rated voltage: | 50V |
| Current load (at 40°C): | 1 A |
| Conductor structure: | 19 x 0.10 mm |
| Transmission features: | Cat5e |
| Ambient temperature product: | -40°C...+70°C |
| Contact material: | Metal, CuZn, gold-plated |
| Contact-carrier material: | Plastic |
| Special features: | seawater resistant, recyclable, LABS free, RoHs compliant, acid- and alkali resistant, ozone resistant, UV resistant, hydrolysis proof, drag chain-adapted, halogen free, oil resistant, high flexibility, microbes resistant |
| Material of shielding housing: | Metal, CuZn, nickel-plated |
| Sealing (female) material: | IEC 60603-7-5 |
| Standards: | IP20 |
| Degree of protection (mounted): | >1000 mating cycles |
| Mechanical life-cycle: | 1 |
| Degree of pollution: | with shielding |
| ECCN: | |
| Country of Origin: | Deutschland |
| EAN: | |
| Weight: | 0.00 kg |
| Length: | 0.00 m |
| Width: | 0.00 m |
| Height: | 0.00 m |