8063982
PT-WM12K4-5-PT-WM12S4/S5015
M12 female, angled, M12 male, angled, POWER, 4 poles, T-coded
High flexible and oil-resistant, halogen-free control cables for fixed-wired dynamic drag-chain applications ( a = 50 m/s²) with average loads. The PUR outer jacket is firm and resistant to high mechanical stresses like grinding or abrasion. They are adapted for applications in automation, load circuits of industrial machinery, automatic assembly- and placement machinery, especially in wet areas of machine tools and transfer lines. The cables meet the UL and CSA requirements.
| Outer diameter of jacket: | 9,60 mm |
| Material: | PUR |
| Pin assignment: | 1 BN, 2 WH, 3 BU, 4BK |
| Wire cross-section: | 4 x 1.5 mm² |
| Rated voltage: | 63V DC |
| Wire colors: | BN, WH, BU, BK |
| Insulation resistance (Ω): | ≥10 8 |
| Ambient temperature product: | -30°C...+90°C |
| Contact material: | Metal, CuZn, gold-plated |
| Temperature range (repeated): | -25°C...+80°C |
| Grip body material: | Plastic, TPU, BK |
| Coupling nut material: | Metal, CuZn, nickel-plated |
| Halogen-free: | Yes |
| Standards: | IP65, IP67, IP68 |
| Special features: | flame retardant, seawater resistant, recyclable, LABS free, RoHs compliant, acid- and alkali resistant, ozone resistant, UV resistant, drag chain-adapted, welding sparks resistant, halogen free, oil resistant, high flexibility, microbes resistant |
| Mechanical life-cycle: | 2 |
| ECCN: | |
| Country of Origin: | Deutschland |
| EAN: | |
| Weight: | 0.00 kg |
| Length: | 0.00 m |
| Width: | 0.00 m |
| Height: | 0.00 m |