8055448
IE-WWASSX8.066-2-IE-RJ45SS8.002/S3500
M12 male, angled, X-coded, RJ45 male, straight, Industrial Ethernet, 10 GBit/s, 8 poles, shielded
Shielded PUR-cable for industrial applications. The cable meets the UL-Style 20963 and the Cat7 (electrical properties according to EN50288-4-2) requirements. Materials and a constructive setup allow for increased mechanical stresses (abrasion, bending, vibrations etc.) of the cable.
| Connector: | male, angled, M12 |
| Number of pins: | 8 |
| Jacket color: | GN, similar RAL6018 |
| Allocation: | X |
| Wire insulation material: | PE |
| Rated voltage: | 0.5 A |
| Conductor structure: | 7 x 0.16 mm |
| Insulation resistance (Ω): | Cat6A |
| Temperature range (fixed): | -40°C...+80°C |
| Ambient temperature product: | Metal, CuZn, gold-plated |
| Halogen-free: | Yes |
| Contact-carrier material: | Plastic, TPU, BK |
| Grip body material: | Metal, CuZn, nickel-plated |
| Coupling nut material: | Metal, CuZn, nickel-plated |
| Material of shielding housing: | IEC 61076-2-109 |
| Sealing (female) material: | IP65, IP67, IP68 |
| Standards: | >100 mating cycles |
| Degree of protection (mounted): | 2 |
| Mechanical life-cycle: | with shielding |
| ECCN: | |
| Country of Origin: | Deutschland |
| EAN: | |
| Weight: | 0.13 kg |
| Length: | 0.00 m |
| Width: | 0.00 m |
| Height: | 0.00 m |