70100662
LC20-DT
Diagnoseeinheit für Schleifendetektor LC20-DT
The easy-to-operate, low-energy Bluetooth diagnostic unit is compatible with LC20 loop detectors. It provides installation/service personnel with feedback on the detector loop installation and the detector configuration setup. This information is used to verify that a loop detector installation is working correctly. Loop detector setup and loop fault analysis with a mobile device avoids access issues and poor visibility of fault-condition displays. The diagnostic unit attaches to the front of any LC20 loop detector and acquires data from the detector via an optic link. The correpsonding diagnostics app supplied free for iOS- or Android-based mobile devices is used to communicate with the LC20 and display the acquired data. Convenient recording and display of settings and measurement data improves fault diagnosis and avoids erroneous data records.
| Function principle: | Inductive loop |
| Marking: | CE |
| Operating frequency: | 2.4 GHz (ISM band) |
| Function indicator: | 1 x two-colored LED (red and green) , red flashing: ready for connecting via Bluetooth , green flashing: connected via Bluetooth |
| Operating duration: | Battery life (standby): ≥ 1250 days Battery life (continuous operation): ≥ 17 hours |
| Power supply: | battery operated 1 x 3 V , 240 mAh coin cell battery (CR2032) |
| Interface type: | Bluetooth dongle |
| Physical: | Bluetooth v4.0 Detection range ≤ 17 m |
| Radio and telecommunication terminal equipment: | 2014/53/EU |
| Operating system: | iOs v8.0 or higher , Android v4.4 or higher |
| Ambient temperature: | -5 ... 80 °C (23 ... 176 °F) |
| Storage temperature: | -20 ... 80 °C (-4 ... 176 °F) |
| Mass: | 30 g including CR2032 coin cell battery |
| ТН ВЭД: | |
| Страна происхождения: | |
| EAN: | |
| Вес: | 0,00 kg |
| Длина: | 0,00 m |
| Ширина: | 0,00 m |
| Высота: | 0,00 m |