418072
DK10-LAS/35/79b
Print mark contrast sensor
The contrast sensor series DK10, DK2X, DKE2X and DK3X have an extreme robust and IP67 tight industrial standard housing with eight M5 metal reinforced inserts for sensor mounting. The lenses are made of high grade glass. All sensors offer different light spot shapes and orientations and have powerful push-pull outputs (NPN/PNP/push-pull). Print mark contrast sensor, 800 mm detection range, red laser light, laser class 2, light/dark on, sensitivity adjuster, push-pull output, analog output, M12 plug, Laser print mark contrast sensor for recording very small print marks, Laser class 2, eyesafe, Adjustable sensitivity, 30 µs response time, suitable for extremely rapid scanning processesfa. The DK10 sensor series offers laser and LED light sources, a manual sensitivity adjustment and high sensing ranges up to 800 mm. The DK20/DK21/DKE2X standard contrast sensor series offers a very good contrast recognition and are available in extreme robust stainless-steel housings (DKE). The DK31/DK34/DK35 sensor series is designed for cutting edge contrast recognition at highest sensitivity level. The series DK20/DK34 offer a static Teach-In, the DK21/DKE21/DK31/DK35 series offer a dynamic Teach-In.
| Sensor range: | 800 mm |
| Detection range: | 3 ... 800 mm |
| Light source: | laser diode |
| Light type: | modulated visible red light |
| Laser nominal ratings: Note: | LASER LIGHT , DO NOT STARE INTO BEAM |
| Laser nominal ratings: Laser class: | 2 |
| Laser nominal ratings: Wave length: | 650 nm |
| Laser nominal ratings: Beam divergence: | < 1.5 mrad |
| Laser nominal ratings: Pulse length: | 1.5 µs |
| Laser nominal ratings: Repetition rate: | 108.7 kHz |
| Laser nominal ratings: max. pulse energy: | 2.1 nJ |
| Light spot representation: | approx. 2 mm at a distance of 800 mm |
| Ambient light limit: Continuous light: | 40000 Lux |
| MTTFd: | 550 a |
| Mission Time (TM): | 20 a |
| Diagnostic Coverage (DC): | 60 % |
| Function indicator: | LED yellow: lights up if receiver is lit (light on), lights up if receiver is not lit (dark on) |
| Control elements: | Light-on/dark-on changeover switch, sensitivity adjuster |
| Operating voltage: | 10 ... 30 V DC |
| Ripple: | 10 % |
| No-load supply current: | ≤ 55 mA |
| Test input: | emitter deactivation with +Ub |
| Switching type: | light/dark on switchable |
| Signal output: | Push-pull output, short-circuit protected, reverse polarity protected |
| Switching voltage: | PNP: UB - 2.5 V / NPN: URest 1.5 V |
| Switching current: | max. 200 mA |
| Measurement output: | Analog output 0.3 ... 10 mA, (RL ≤ 600 Ohm) |
| Switching frequency: | 16.5 kHz |
| Response time: | 30 µs |
| Product standard: | EN 60947-5-2 |
| Laser safety: | IEC 60825-1:2007 |
| Standard conformity: Shock and impact resistance: | IEC / EN 60068. half-sine, 40 g in each X, Y and Z directions |
| Standard conformity: Vibration resistance: | IEC / EN 60068-2-6. Sinus. 10 -150 Hz, 5 g in each X, Y and Z directions |
| UL approval: | cULus Listed , Class 2 power source |
| CCC approval: | CCC approval / marking not required for products rated ≤36 V |
| Ambient temperature: | -10 ... 50 °C (14 ... 122 °F) |
| Storage temperature: | -20 ... 75 °C (-4 ... 167 °F) |
| Housing width: | 33 mm |
| Housing height: | 85.6 mm |
| Housing depth: | 60.8 mm |
| Degree of protection: | IP67 |
| Connection: | 5-pin, M12 x 1 connector |
| Material: Housing: | PC (glass-fiber-reinforced Makrolon) |
| Material: Optical face: | glass |
| Mass: | 200 g |
| ТН ВЭД: | |
| Страна происхождения: | SG |
| EAN: | |
| Вес: | 0,00 kg |
| Длина: | 0,00 m |
| Ширина: | 0,00 m |
| Высота: | 0,00 m |