276147
WCS-PG310
WCS interface module
WCS Profibus interface module, Up to 4 read heads can be connected, DIN rail mounting, Integrated switch, PROFIBUS interfacefa
| Installation: | DIN rail mounting |
| MTTFd: | 180 a |
| Mission Time (TM): | 20 a |
| Diagnostic Coverage (DC): | 0 % |
| Operating voltage: | 10 ... 30 V DC |
| Power consumption: | ≤ 3.6 W (without read heads) |
| Connection of: | control system |
| Interface type: | PROFIBUS DP V1 |
| Transfer rate: | max. 12 MBit/s , Automatic baud rate detection |
| Data output format: | binary code |
| Bus termination resistor: | switchable |
| Connection of: | control system |
| Connectable read heads: | WCS...-LS221 , WCS...-LS121 |
| Interface type: | RS-485 |
| Transmission method: | half duplex |
| Transfer rate: | 62.5 kBit/s |
| RS485 termination resistor: | switchable |
| Refresh cycle of read head: | 1 ms |
| Emitted interference: | EN 55011, cl. A: 2007 |
| Noise immunity: | EN 61000-6-2:2005 |
| EAC conformity: | TR CU 020/2011 |
| CCC approval: | CCC approval / marking not required for products rated ≤36 V |
| Operating temperature: | 0 ... 55 °C (32 ... 131 °F) , no moisture condensation |
| Storage temperature: | -40 ... 70 °C (-40 ... 158 °F) |
| Relative humidity: | ≤ 80 % |
| Connection type: | Interface 1: 9-pin Sub-D connector Interface 2: terminal connection ≤ 2.5 mm2 , 7-pin |
| Housing width: | 23 mm |
| Housing height: | 111 mm |
| Housing depth: | 115 mm |
| Degree of protection: | IP20 |
| Material: | plastic |
| Installation position: | any position |
| Mass: | approx. 200 g |
| ТН ВЭД: | |
| Страна происхождения: | DE |
| EAN: | |
| Вес: | 0,00 kg |
| Длина: | 0,00 m |
| Ширина: | 0,00 m |
| Высота: | 0,00 m |