274846
UC-PROG-IR-USB
Interface cable
Interface cable for parameterization of sensors with IrDA interfacefa. The interface cable UC-PROG-IR-USB is suitable for parameterization of ultrasonic sensors with infrared interface (IrDA). Depending on the sensor used, either the configuration tool PACTware with a DTM suitable for the sensor or the service program. ULTRA-PROG-IR serves as user interface. The cable establishes a connection between the USB interface of a PC with the infrared interface of the sensor.
| LED green: | USB communication active |
| LED yellow: | Infrared communication active |
| Operating current: | < 100 mA |
| Interface type: | Infrared (to the sensor) |
| Mode: | point-to-point connection |
| Interface type: | USB 2.0 or higher (to the PC) |
| Standard conformity: Standards: | EN 60947-5-2:2007 IEC 60947-5-2:2007 |
| Ambient temperature: | -25 ... 70 °C (-13 ... 158 °F) |
| Storage temperature: | -40 ... 85 °C (-40 ... 185 °F) |
| Shock resistance: | 30 g , 11 ms period |
| Vibration resistance: | 10 ... 55 Hz , Amplitude ± 1 mm |
| Connection type: | Cable connector with cable PUR , 3 m USB-Male Connector Typ A (Standard) |
| Degree of protection: | IP65 |
| Material: | black polycarbonate (PC) |
| Scope of delivery: | Interface cable |
| ТН ВЭД: | |
| Страна происхождения: | SG |
| EAN: | |
| Вес: | 0,00 kg |
| Длина: | 0,00 m |
| Ширина: | 0,00 m |
| Высота: | 0,00 m |