198654
ML7-55-3419
Retroreflective sensor
Retroreflective sensor for standard applications, miniature design, polarization filter, front optical face, 3.5 m detection range, red light, dark on, PNP output, weak signal output, fixed cable with plug, Reliable sensor for standard applications, Miniature design with versatile mounting options, Automatic adjustment of sensitivity via TEACH-IN, Resistant against noise: reliable operation under all conditions, Clear and functional display concept for the operating modesfa. Small, robust, effective, and reliable - these are the properties of the ML7 sensor series. Due to their small size, number of versions, and two different lens positions, they are particularly suited for installation in tight spaces. The robust design and high quality of Pepperl+Fuchs mean they can also be used under harsh environmental conditions. The efficient technology, switching frequencies up to 1000 Hz, high resistance to ambient light, and 4-in-1 output make the series suitable for non-contact object detection.
| Effective detection range: | 0 ... 3 m |
| Reflector distance: | 0.03 ... 3 m |
| Threshold detection range: | 3.5 m |
| Reference target: | H85-2 reflector |
| Light source: | LED |
| Light type: | modulated visible red light |
| Polarization filter: | yes |
| Diameter of the light spot: | approx. 180 mm at a distance of 3.5 m |
| Angle of divergence: | approx. 3 ° |
| Ambient light limit: | 40000 Lux |
| MTTFd: | 1530 a |
| Mission Time (TM): | 20 a |
| Diagnostic Coverage (DC): | 0 % |
| Operation indicator: | LED green, flashes in case of short-circuit |
| Function indicator: | LED yellow, lights up when light beam is free, flashes when falling short of the stability control |
| Control elements: | Teach-In key |
| Operating voltage: | 10 ... 30 V DC , class 2 |
| Ripple: | max. 10 % |
| No-load supply current: | < 20 mA |
| Pre-fault indication output: | 1 PNP, active when level falls below function reserve after approx. 5 s. Immediately active if the beam is interrupted 4 times during the flashtime. |
| Switching type: | dark on |
| Signal output: | 1 PNP output, short-circuit protected, reverse polarity protected, open collector |
| Switching voltage: | max. 30 V DC |
| Switching current: | max. 100 mA |
| Voltage drop: | ≤ 1.5 V DC |
| Switching frequency: | 1000 Hz |
| Response time: | 0.5 ms |
| Product standard: | EN 60947-5-2 |
| UL approval: | cULus |
| CCC approval: | CCC approval / marking not required for products rated ≤36 V |
| Ambient temperature: | -20 ... 60 °C (-4 ... 140 °F) |
| Storage temperature: | -40 ... 75 °C (-40 ... 167 °F) |
| Housing width: | 23 mm |
| Housing height: | 31 mm |
| Housing depth: | 11 mm |
| Degree of protection: | IP65 |
| Connection: | 1200 mm fixed cable with Mate-N-Lok connector |
| Material: Housing: | PC (glass-fiber-reinforced Makrolon) |
| Material: Optical face: | PMMA |
| Mass: | approx. 50 g |
| ТН ВЭД: | |
| Страна происхождения: | Singapur |
| EAN: | 4050143249367 |
| Вес: | 0,03 kg |
| Длина: | 0,00 m |
| Ширина: | 0,00 m |
| Высота: | 0,00 m |