196264
NJ40+U1+E2-T-V1
Inductive sensor
Series: VariKont ®, Housing material: PBT, Output type: 3-wire, Installation: non-flush, Type of voltage: DC, Connection type: 4-pin, M12 x 1 connector, Degree of protection: IP68fa
| Switching function: | Normally open (NO) |
| Output type: | PNP |
| Rated operating distance: | 40 mm |
| Installation: | non-flush |
| Output polarity: | DC |
| Assured operating distance: | 0 ... 32.4 mm |
| Reduction factor rAl: | 0.4 |
| Reduction factor rCu: | 0.3 |
| Reduction factor r304: | 0.85 |
| Operating voltage: | 10 ... 60 V |
| Switching frequency: | 0 ... 300 Hz |
| Hysteresis: | typ. 3 % |
| Reverse polarity protection: | reverse polarity protected |
| Short-circuit protection: | pulsing |
| Voltage drop: | ≤ 3 V |
| Operating current: | 0 ... 200 mA |
| No-load supply current: | ≤ 20 mA |
| Operating voltage indicator: | LED, green |
| Switching state indicator: | LED, yellow |
| UL approval: | cULus Listed, General Purpose |
| CCC approval: | CCC approval / marking not required for products rated ≤36 V |
| Ambient temperature: | -25 ... 100 °C (-13 ... 212 °F) |
| Connection type: | 4-pin, M12 x 1 connector |
| Housing material: | PBT |
| Sensing face: | PBT |
| Degree of protection: | IP68 |
| Mass: | 130 g |
| ТН ВЭД: | |
| Страна происхождения: | DE |
| EAN: | |
| Вес: | 0,00 kg |
| Длина: | 0,00 m |
| Ширина: | 0,00 m |
| Высота: | 0,00 m |