104218
KFD2-CD-1.32
Current Driver
1-channel signal conditioner, 24 V DC supply (Power Rail), Current input 0 mA .. 20 mA, Current output 0 mA ... 20 mA, Accuracy 0.1 %, Up to SIL 2 acc. to IEC 61508, Transfer direction: to the fieldpa. This signal conditioner provides the isolation for non-intrinsically safe applications. The device drives a current signal from the control side to I/P converters, electrical valves and positioners. The max. voltage drop at the input is 4 V DC, allowing for the connection of several KFD2-CD-1.32 repeaters due to the low voltage drop in order to maintain multiple galvanically isolated outputs (signal duplication). The open circuit voltage is 24 V DC within the allowable supply voltage range. The maximum load that can be applied is 850 Ω.
| Signal type: | Analog output |
| Safety Integrity Level (SIL): | SIL 2 |
| Connection: | Power Rail or terminals 7+, 8- |
| Rated voltage: | 20 ... 35 V DC |
| Ripple: | within the supply tolerance |
| Rated current: | ≤ 50 mA |
| Power dissipation: | 1.2 W |
| Connection side: | control side |
| Connection: | terminals 9+, 10-, 11+ |
| Voltage drop: | approx. 4 V at 20 mA |
| Limit: | Input current: approx. ≤40 mA ; input voltage: ≤ 35 V |
| Transmission range: | 0 ... 20 mA |
| Voltage: | ≤ 4 V at 20 mA |
| Connection side: | field side |
| Connection: | terminals 1+, 2- |
| Current: | 0 ... 20 mA |
| Load: | max. 850 Ω |
| Voltage: | 17 V at 20 mA |
| Accuracy: | 0.1 % |
| Deviation: After calibration: | ≤ ± 0.1 % incl. non-linearity and hysteresis at 20 °C (68 °F) |
| Deviation: Influence of ambient temperature: | ≤ ± 0.01 % |
| Rise time: | < 10 ms |
| Input/Output: | safe electrical isolation acc. to IEC/EN 60079-11, voltage peak value 375 V |
| Input/power supply: | functional insulation, rated insulation voltage 50 V AC |
| Output/power supply: | safe electrical isolation acc. to IEC/EN 60079-11, voltage peak value 375 V |
| Display elements: | LED |
| Labeling: | space for labeling at the front |
| Electromagnetic compatibility: Directive 2014/30/EU: | EN 61326-1:2013 (industrial locations) |
| Insulation coordination: | EN 50178 |
| Galvanic isolation: | EN 50178 |
| Degree of protection: | IEC 60529 |
| Ambient temperature: | -20 ... 60 °C (-4 ... 140 °F) |
| Degree of protection: | IP20 |
| Connection: | screw terminals |
| Mass: | approx. 100 g |
| Dimensions: | 20 x 107 x 115 mm (0.8 x 4.2 x 4.5 inch) , housing type B1 |
| Mounting: | on 35 mm DIN mounting rail acc. to EN 60715:2001 |
| Certificate: | TÜV 99 ATEX 1499 X |
| Electromagnetic compatibility: Marking: | II 3G Ex nA II T4 |
| Directive conformity: Directive 2014/34/EU: | EN 60079-0:2012+A11:2013 , EN 60079-15:2010 |
| Supplementary information: | Observe the certificates, declarations of conformity, instruction manuals, and manuals where applicable. For information see www.pepperl-fuchs.com. |
| Optional accessories: | - power feed module KFD2-EB2(.R4A.B)(.SP) - universal power rail UPR-03(-M)(-S) - profile rail K-DUCT-GY(-UPR-03) |
| ТН ВЭД: | |
| Страна происхождения: | SG |
| EAN: | |
| Вес: | 0,00 kg |
| Длина: | 0,00 m |
| Ширина: | 0,00 m |
| Высота: | 0,00 m |