095730
U-P6-B6
Base for read/write station
Base for PROFIBUS DPfa. The base is used in combination with an upper part, the IPT*-FP read/write station. The device is operated as a slave on the PROFIBUS DP. The device makes available the complete read/write functionality. Up to 32 bytes are transmitted per cycle. Of these, up to 7 double words, each with 32 bits, are available to the user. The address is set and the terminating resistor for the bus is connected via DIP switches. While the bus termination is switched on, the subsequent subscribers which are connected to the terminals (P, N out) are disconnected from the bus.
| DIP switch: | Setting the station address bus connection ON = active OFF = non-active |
| Rated operating voltage: | 20 ... 30 V DC , ripple 10 %SS , PELV |
| Power consumption: | max. 5 W with read/write head IPT*-FP |
| Galvanic isolation: Operating voltage/interface: | functional insulation acc. to DIN EN 50178, rated insulation voltage 50 Veff |
| Physical: | RS-485 |
| Protocol: | PROFIBUS DP acc. to EN 50170 |
| Transfer rate: | 9.6; 19.2; 93.75; 187.5; 500; 1500 kBit/s 3; 6; 12 Mbit/s self-synchronizing |
| Ambient temperature: | -25 ... 70 °C (-13 ... 158 °F) |
| Storage temperature: | -40 ... 85 °C (-40 ... 185 °F) |
| Degree of protection: | IP67 according to EN 60529 with IPT*-FP |
| Connection: | screw terminals |
| Interface cable: | 2 x 0.64 mm2, double screened, acc. to PROFIBUS standard EN 50170 |
| Supply: | up to 3 x 1.5 mm2 |
| Material: Housing: | aluminum, black anodized |
| ТН ВЭД: | |
| Страна происхождения: | DE |
| EAN: | |
| Вес: | 0,00 kg |
| Длина: | 0,00 m |
| Ширина: | 0,00 m |
| Высота: | 0,00 m |