088806
LA39/LK39/31/40a/116
Thru-beam sensor
Series 39 sensors are characterized by their high performance level, compact housing design, and variety of available versions. These include thru-beam sensors with a 20 m detection range, retroreflective sensors with polarization filter for a 5 m detection range, energetic diffuse mode sensors with an 800 mm and 2000 mm detection range, and a background suppression sensor with 500 mm detection range. Fitted in a robust plastic housing, this series is ideal for tough industrial applications. Thru-beam sensor, 20 m detection range, infrared light, light/dark on, AC/DC version, relay contact output, sensitivity adjuster, terminal compartment, Light/dark ON, switchable, Supplied with mounting accessory, Degree of protection IP67fa. The sensors are supplied with 10 V to 30 V DC, or 24 V to 240 V AC/DC. Various transistor and relay outputs are available as signal outputs. Standard features include pre-fault diagnostics and pre-fault output. The switching element function can be changed using the light/dark switch.
| Emitter: | LA39/116 |
| Receiver: | LK39/31/40a/116 |
| Effective detection range: | 0 ... 20 m |
| Threshold detection range: | 25 m |
| Adjustment range: | 2 ... 25 m |
| Reference target: | receiver |
| Light source: | IRED |
| Light type: | modulated infrared light |
| Ambient light limit: | IEC / EN 60947-5-2 , 10000 Lux |
| MTTFd: | 916 a |
| Mission Time (TM): | 20 a |
| Diagnostic Coverage (DC): | 0 % |
| Operation indicator: | LED red (emitter) |
| Function indicator: | LED yellow: switching state LED red: pre-fault indication |
| Control elements: | Sensing range adjuster, light-on/dark-on changeover switch |
| Operating voltage: | 12 ... 240 V DC / 24 ... 240 V AC (50 ... 60 Hz) |
| Ripple: | 10 % |
| No-load supply current: | ≤ 60 mA receiver and emitter |
| Protection class: | II, rated voltage ≤ 250 V AC with pollution degree 1-2 according to IEC 60664-1 Caution! The protection class 2 is only valid when the terminal compartment is closed. output circuit has basic insulation to control circuit according to IEC/EN 61140 |
| Power consumption: | ≤ 3 VA |
| Time delay before availability: | ≤ 300 ms |
| Switching type: | light/dark on |
| Signal output: | 1 relay output |
| Switching voltage: | max. 240 V AC ; 150 V DC |
| Switching current: | max. 3 A |
| Switching power: | DC: max. 90 W AC: max. 750 VA |
| Switching frequency: | ≤ 25 Hz |
| Response time: | ≤ 20 ms |
| Product standard: | EN 60947-5-2 |
| EAC conformity: | TR CU 020/2011 TR CU 004/2011 |
| CCC approval: | Certified by China Compulsory Certification (CCC) |
| Approvals: | CE |
| Ambient temperature: | -25 ... 55 °C (-13 ... 131 °F) |
| Storage temperature: | -40 ... 70 °C (-40 ... 158 °F) |
| Housing width: | 25 mm |
| Housing height: | 64 mm |
| Housing depth: | 75 mm |
| Degree of protection: | IP67 |
| Connection: | terminal compartment PG9, ≤ 2.5 mm2 |
| Material: Housing: | PBT |
| Material: Optical face: | PMMA |
| Mass: | Emitter: approx. 90 g receiver: approx. 110 g |
| Scope of delivery: | Mounting aid |
| ТН ВЭД: | |
| Страна происхождения: | VN |
| EAN: | |
| Вес: | 0,00 kg |
| Длина: | 0,00 m |
| Ширина: | 0,00 m |
| Высота: | 0,00 m |