072054
K-CJC-BK
Klemmenblock für Klemmstellenkompensation K-CJC-BK
The terminal block is suitable for KSystem applications. The black terminal block is used for connection of field signals as well as the connection of control signals. This terminal block has an integrated encapsulated Pt100 RTD for cold junction compensation. The terminal block can be coded with the provided coding pins KF-CP.
| Number of pins: | 3 |
| Core cross-section: | max. 2.5 mm2 |
| Material: Color: | black |
| Mass: | approx. 5 g |
| Dimensions: | 15.1 x 15 x 18 mm (0.6 x 0.6 x 0.7 inch) |
| Construction type: | screw terminal with integrated cold junction compensation , removable |
| Structure: | one-rowed |
| Packing unit: | 1 item(s) |
| ТН ВЭД: | |
| Страна происхождения: | DE |
| EAN: | |
| Вес: | 0,00 kg |
| Длина: | 0,00 m |
| Ширина: | 0,00 m |
| Высота: | 0,00 m |