048481
UB2000-30GM-H3-Y48481
Ultrasonic sensor
Single head system, Separate evaluation, Direct detection mode, Series: -30GM, Housing: nickel plated brass; plastic components: PBTfa
| Sensing range: | 200 ... 2000 mm |
| Dead band: | 0 ... 200 mm |
| Standard target plate: | 100 mm x 100 mm |
| Transducer frequency: | approx. 175 kHz |
| Operating voltage: | 10 ... 30 V DC , ripple 10 %SS |
| No-load supply current: | ≤ 30 mA |
| Input type: | 1 pulse input for transmitter pulse, activation through open collector npn < 1 V: emitter active, > 4 V: emitter inactive |
| Pulse length: | 20 ... 200 µs |
| Pause length: | ≥ 50 x pulse length |
| Output type: | 1 pulse output for echo propagation time, high-active, short-circuit proof |
| Signal level: | 1-level: ≥ UB - 3 V ; ≤ 10 mA level 0: ≤ 1 V; ≤ 0,1 mA |
| Temperature influence: | the echo propagation time: 0.17 % / K |
| UL approval: | cULus Listed, General Purpose |
| CSA approval: | cCSAus Listed, General Purpose |
| CCC approval: | CCC approval / marking not required for products rated ≤36 V |
| Ambient temperature: | -25 ... 70 °C (-13 ... 158 °F) |
| Storage temperature: | -40 ... 85 °C (-40 ... 185 °F) |
| Degree of protection: | IP65 |
| Connection: | 2 m PVC cable 0.75 mm2 |
| Material: Housing: | nickel plated brass; plastic components: PBT |
| Material: Transducer: | epoxy resin/hollow glass sphere mixture; polyurethane foam |
| Mass: | 300 g |
| ТН ВЭД: | |
| Страна происхождения: | SG |
| EAN: | |
| Вес: | 0,31 kg |
| Длина: | 0,00 m |
| Ширина: | 0,00 m |
| Высота: | 0,00 m |