037645
CJ10-30GM-WS
Capacitive sensor
Series: Cylindrical type, Housing material: Stainless steel 1.4305 / AISI 303, Connection type: cable PVC , 2 m, Output type: 2-wire, Installation: non-flush, Type of voltage: AC, Degree of protection: IP67fa
| Switching function: | Normally open (NO) |
| Output type: | Two-wire |
| Rated operating distance: | 10 mm |
| Installation: | non-flush |
| Output polarity: | AC |
| Assured operating distance: | 0 ... 7.2 mm |
| Output type: | 2-wire |
| Installation conditions: A: | 0 mm |
| Installation conditions: B: | 0 mm |
| Installation conditions: C: | 30 mm |
| Installation conditions: F: | 50 mm |
| Operating voltage: | 20 ... 253 V AC 1) |
| Switching frequency: | 0 ... 10 Hz |
| Hysteresis: | 2 ... 10 typ. 5 % |
| Reverse polarity protection: | reverse polarity tolerant |
| Voltage drop at IL: Voltage drop IL = 100 mA, switching element on: | typ. 7 V |
| Momentary current (20 ms, 0.1 Hz): | 0 ... 1200 mA |
| Rated insulation voltage: | 1500 V |
| Operating current: | 5 ... 200 mA |
| Lowest operating current: | 5 mA |
| Off-state current: | 0.7 ... 1.5 mA typ. |
| Time delay before availability: | ≤ 300 ms |
| Switching state indicator: | LED, yellow |
| Potentiometer: | sensitivity adjustment |
| Standard conformity: Standards: | EN 60947-5-2:2007 EN 60947-5-2/A1:2012 IEC 60947-5-2:2007 IEC 60947-5-2 AMD 1:2012 |
| UL approval: | cULus Listed, General Purpose |
| CCC approval: | Certified by China Compulsory Certification (CCC) |
| Ambient temperature: | -25 ... 70 °C (-13 ... 158 °F) |
| Storage temperature: | -25 ... 85 °C (-13 ... 185 °F) |
| Connection type: | cable PVC , 2 m |
| Core cross-section: | 0.75 mm2 |
| Housing material: | Stainless steel 1.4305 / AISI 303 |
| Sensing face: | PBT |
| Degree of protection: | IP67 |
| Note: | 1) In the temperature range below 0 °C, permissible operating voltage Ub 80...253 V Safety fuse ≤ 0.8 A (quick-blow) according to IEC 60127-2 Sheet 1 Recommendation: after a short circuit, check that the device is functioning correctly. |
| ТН ВЭД: | |
| Страна происхождения: | ID |
| EAN: | |
| Вес: | 0,00 kg |
| Длина: | 0,00 m |
| Ширина: | 0,00 m |
| Высота: | 0,00 m |