019498
KCD2-R
Sensor output interface terminal
Relay output with 1 pole, yellow LED indicates switching state, Free-wheeling diode, Compact terminal housing, Clips onto standard 35 mm rail to DIN EN 50 022, Degree of protection IP20fa
| MTTFd: | 19699 a |
| LED yellow: | switch output |
| Operating voltage: | 24 V DC ± 15 % |
| Ripple: | ≤ 10 % |
| Operating current: | 16 mA |
| Connection: | terminals 2+, 3- |
| Connectable sensor types: | PNP or NPN 3-wire sensors |
| Switching frequency: | ≤ 10 Hz |
| Relay: | 1 changeover contact |
| Contact loading: | 30 V DC/2 A resistive load |
| Delay: | Pull-in: approx. 6 ms Drop-out: approx. 2 ms |
| Mechanical life: | ≥108 switching cycles |
| Electromagnetic compatibility: Directive 2014/30/EU: | EN 61326-1:2013 |
| Degree of protection: | EN 60529:2000 |
| Noise immunity: | EN 61326-1:2013 |
| Ambient temperature: | -25 ... 60 °C (-13 ... 140 °F) |
| Storage temperature: | -25 ... 85 °C (-13 ... 185 °F) |
| Degree of protection: | IP20 |
| Connection: | self-opening apparatus connection terminals, max. core cross-section 0.34 ... 2.5 mm2 |
| Mass: | 60 g |
| Dimensions: | 20 mm x 60 mm x 40 mm |
| ТН ВЭД: | |
| Страна происхождения: | ID |
| EAN: | |
| Вес: | 0,00 kg |
| Длина: | 0,00 m |
| Ширина: | 0,00 m |
| Высота: | 0,00 m |