013004
RJ21-E2
Inductive ring sensor
Series: Ring Type, Housing material: PBT, Output type: 3-wire, Type of voltage: DC, Connection type: cable PVC , 2 m, Degree of protection: IP67fa
| Switching function: | Normally open (NO) |
| Output type: | PNP |
| Output polarity: | DC |
| Inside diameter: | 21 mm |
| Measuring cylinder: Diameter: | 6 mm |
| Measuring cylinder: Length: | 12 mm |
| Measuring cylinder: Material: | Steel 1.0711 |
| Operating voltage: | 10 ... 30 V DC |
| Switching frequency: | 0 ... 1000 Hz |
| Hysteresis: | typ. 5% |
| Reverse polarity protection: | reverse polarity protected |
| Short-circuit protection: | pulsing |
| Voltage drop: | ≤ 3 V |
| Operating current: | 0 ... 200 mA |
| No-load supply current: | ≤ 20 mA |
| UL approval: | cULus Listed, General Purpose |
| CSA approval: | cCSAus Listed, General Purpose |
| Ambient temperature: | -25 ... 70 °C (-13 ... 158 °F) |
| Connection type: | cable PVC , 2 m |
| Core cross-section: | 0.34 mm2 |
| Housing material: | PBT |
| Degree of protection: | IP67 |
| ТН ВЭД: | |
| Страна происхождения: | DE |
| EAN: | |
| Вес: | 0,00 kg |
| Длина: | 0,00 m |
| Ширина: | 0,00 m |
| Высота: | 0,00 m |