011617
NJ1,5-6,5-E2-G-5M
Inductive sensor
Series: Cylindrical type, Housing material: Stainless steel 1.4305 / AISI 303, Output type: 3-wire, Installation: flush, Type of voltage: DC, Connection type: cable PVC , 5 m, Degree of protection: IP67fa
| Switching function: | Normally open (NO) |
| Output type: | PNP |
| Rated operating distance: | 1.5 mm |
| Installation: | flush |
| Output polarity: | DC |
| Assured operating distance: | 0 ... 1.215 mm |
| Actual operating distance: | 1.35 ... 1.65 mm typ. 1.5 mm |
| Reduction factor rAl: | 0.24 |
| Reduction factor rCu: | 0.21 |
| Reduction factor r304: | 0.67 |
| Output type: | 3-wire |
| Operating voltage: | 10 ... 60 V |
| Switching frequency: | 0 ... 500 Hz |
| Hysteresis: | 1 ... 15 typ. 5 % |
| Reverse polarity protection: | reverse polarity protected |
| Short-circuit protection: | pulsing |
| Voltage drop: | ≤ 3 V |
| Voltage drop at IL: Voltage drop IL = 10 mA, switching element on: | 1 ... 2.2 V typ. 1.6 V |
| Voltage drop at IL: Voltage drop IL = 20 mA, switching element on: | 0.9 ... 2.4 V typ. 1.7 V |
| Voltage drop at IL: Voltage drop IL = 50 mA, switching element on: | 1.2 ... 2.4 V typ. 1.8 V |
| Voltage drop at IL: Voltage drop IL = 100 mA, switching element on: | 1.4 ... 2.6 V typ. 2 V |
| Operating current: | 0 ... 100 mA |
| Lowest operating current: | 0 mA |
| Off-state current: | 0 ... 0.1 mA typ. 0.01 mA |
| Voltage drop at IL: Off-state current TU =40 °C, switching element off: | ≤ 100 µA |
| No-load supply current: | ≤ 6 mA |
| Switching state indicator: | - |
| UL approval: | cULus Listed, General Purpose |
| CSA approval: | cCSAus Listed, General Purpose |
| CCC approval: | Certified by China Compulsory Certification (CCC) |
| Ambient temperature: | -25 ... 70 °C (-13 ... 158 °F) |
| Storage temperature: | -40 ... 85 °C (-40 ... 185 °F) |
| Connection type: | cable PVC , 5 m |
| Core cross-section: | 0.34 mm2 |
| Housing material: | Stainless steel 1.4305 / AISI 303 |
| Sensing face: | PBT |
| Degree of protection: | IP67 |
| ТН ВЭД: | |
| Страна происхождения: | Vietnam |
| EAN: | 4050143001286 |
| Вес: | 0,21 kg |
| Длина: | 0,00 m |
| Ширина: | 0,00 m |
| Высота: | 0,00 m |