547806
MSI-FB-PB101
MSI-FB-PB101 - Fieldbus gateway
Art der Schnittstelle: PROFIBUS DP; Anschluss: Schraubklemme; Abmessung: 22,5 mm x 114,5 mm x 99 mm; Zulassungen: c UL US; Funktionen: Feldbusmodul für die programmierbaren Sicherheits-Schaltgeräte MSI 100 und MSI 200 zur Anbindung an PROFIBUS
| Series: | MSI-FB |
| Application: | Transfer of MSI100/200 diagnostic data via PROFIBUS |
| Functions: | Fieldbus module for the MSI 100 and MSI 200 programmable safety controllers for connection to PROFIBUS |
| Protective circuit: | Overvoltage protection, Parallel polarity reversal protection, Polarity reversal protection |
| Supply voltage UB: | 24 V, DC, -20 ... 25 % |
| Nominal input voltage at UIN, typ.: | 85 mA, (plus load current of the output) |
| Input voltage: | 24 V DC, -20 ... 20 % |
| Nominal input current at UIN: | 3 mA |
| Max. switching voltage: | 23 V DC |
| Switching current, max.: | 500 mA |
| Type: | PROFIBUS DP |
| Function: | Process |
| Classification: | V1 |
| Number of connections: | 3 Piece(s) |
| Function: | Signal IN, Signal OUT, Voltage supply |
| Type of connection: | Terminal |
| Type of terminal: | Screw terminal |
| No. of pins: | 16 -pin |
| Function: | Programming adapters |
| Type of connection: | S-Port |
| Function: | Internal communication interface |
| Type of connection: | TBUS DIN rail |
| Function: | PROFIBUS IN, PROFIBUS OUT |
| Type of connection: | Sub-D |
| Connection cross sections: | 0.2 to 2.5 mm² |
| Dimension (W x H x L): | 22.5 mm x 114.5 mm x 99 mm |
| Housing material: | Plastic, Unreinforced polyamide PA |
| Net weight: | 180 g |
| Housing color: | Gray |
| Type of fastening: | Snap-on mounting |
| Ambient temperature, operation: | -35 ... 65 °C |
| Ambient temperature, storage: | -35 ... 80 °C |
| Degree of protection: | IP 20 |
| Certifications: | c UL US |
| Customs tariff number: | 85371098 |
| eCl@ss 8.0: | 27371601 |
| eCl@ss 9.0: | 27371601 |
| ETIM 5.0: | EC001437 |
| ETIM 6.0: | EC001437 |
| ТН ВЭД: | |
| Страна происхождения: | Deutschland |
| EAN: | |
| Вес: | 0,22 kg |
| Длина: | 0,00 m |
| Ширина: | 0,00 m |
| Высота: | 0,00 m |