MOD-EAC-I2-O4/10A-24V
MOD-EAC-I2-O4/10A-24V - Load circuit monitoring module
| Series: | PLM |
| Supply voltage UB: | 18 ... 30 V, DC |
| Overvoltage category: | III |
| Nominal input voltage: | 24 V |
| Input voltage: | AC |
| Restart input: | Yes |
| Nominal output voltage: | 24 V |
| Nominal output voltage: | DC |
| Number of signal outputs: | 1 Piece(s) |
| Switch-on capacity: | 0 ... 0.02 F |
| Ansprechstrom für Abschaltung: | 4, 10 A, 6 A, 8 A A |
| Output channels: | 4 Piece(s) |
| Function: | Potential-free, contact opens on shutdown, Overload, Short-circuit |
| Switching frequency: | 0.5 Hz |
| Number of connections: | 2 Piece(s) |
| Type of connection: | Terminal |
| Type of terminal: | Spring-cage terminal |
| No. of pins: | 6 -pin |
| No. of pins: | 6 -pin |
| Dimension (W x H x L): | 70 mm x 90 mm x 75 mm |
| Type of display: | LED |
| Operational controls: | Rotary switch |
| Function of the operational control: | Current range selection |
| Ambient temperature, operation: | 0 ... 55 °C |
| Ambient temperature, storage: | -40 ... 80 °C |