50131614
CSL505-R12.5-188-VB-M8
CSL505-R12.5-188-VB-M8 - Light curtain receiver
| Series: | 505 |
| Operating principle: | Throughbeam principle |
| Device type: | Receiver |
| Application: | Precise object detection |
| Special version: | Parallel-beam scanning, Crossed-beam scanning, Diagonal-beam scanning, Teach input, Warning output |
| Operating range: | Guaranteed operating range |
| Operating range: | 0.3 ... 5 m |
| Measurement field length: | 187.5 mm |
| Number of beams: | 16 Piece(s) |
| Beam spacing: | 12.5 mm |
| Minimum object diameter: | 15 mm |
| Protective circuit: | Polarity reversal protection, Inductive protection, Short circuit protected |
| Supply voltage UB: | 18 ... 30 V, DC |
| Number of digital switching outputs: | 2 Piece(s) |
| Switching element: | Transistor, Push-pull |
| Switching principle: | Light/dark reversible |
| Switching element: | Transistor, Push-pull |
| Switching principle: | Light/dark reversible |
| Cycle time: | 20 ms |
| Response time per beam: | 1,000 µs |
| Number of connections: | 1 Piece(s) |
| Function: | Signal OUT, Teach input, Voltage supply |
| Type of connection: | Connector |
| Thread size: | M8 |
| Type: | Male |
| Material: | Metal |
| No. of pins: | 4 -pin |
| Encoding: | A-coded |
| Design: | Cubic |
| Dimension (W x H x L): | 10 mm x 360 mm x 27 mm |
| Housing material: | Metal, Aluminum |
| Lens cover material: | Plastic |
| Housing color: | Silver |
| Type of fastening: | Through-hole mounting |
| Type of display: | LED |
| Number of LEDs: | 2 Piece(s) |
| Type of configuration: | Software, Via pin assignment |
| Ambient temperature, operation: | -30 ... 50 °C |
| Ambient temperature, storage: | -40 ... 65 °C |
| Degree of protection: | IP 65 |
| Protection class: | III |
| Standards applied: | EN 60947-5-2 (German version) |
| Customs tariff number: | 90314990 |
| eCl@ss 8.0: | 27270910 |
| eCl@ss 9.0: | 27270910 |
| ETIM 5.0: | EC002549 |
| ETIM 6.0: | EC002549 |
| ТН ВЭД: | |
| Страна происхождения: | Deutschland |
| EAN: | |
| Вес: | 0,23 kg |
| Длина: | 0,00 m |
| Ширина: | 0,00 m |
| Высота: | 0,00 m |