LS5/9D-200-M12
LS5/9D-200-M12 - Throughbeam photoelectric sensor transmitter
| Series: | 5 |
| Operating principle: | Throughbeam principle |
| Device type: | Transmitter |
| Special version: | Deactivation input |
| Operating range: | 0 ... 10 m |
| Operating range limit: | 0 ... 15 m |
| Light source: | LED, Red |
| Protective circuit: | Polarity reversal protection, Short circuit protected |
| Supply voltage UB: | 10 ... 30 V, DC, Incl. residual ripple |
| Residual ripple: | 0 ... 15 %, From UB |
| Open-circuit current: | 0 ... 15 mA |
| Number of deactivation inputs: | 2 Piece(s) |
| Function: | Voltage supply, Signal IN |
| Type of connection: | Cable with connector |
| Cable length: | 200 mm |
| Thread size: | M12 |
| Material: | Plastic |
| No. of pins: | 4 -pin |
| Dimension (W x H x L): | 14 mm x 32.5 mm x 20.2 mm |
| Housing material: | Plastic, ABS |
| Lens cover material: | Plastic |
| Net weight: | 40 g |
| Ambient temperature, operation: | -40 ... 60 °C |