50111088
PRK 96M/P-3369-21 Ex n
PRK 96M/P-3369-21 Ex n - Polarized retro-reflective photoelectric sensor
Sonderausführung: Ex-Geschützt; Grenzreichweite: 0,1 ... 18 m; Lichtquelle: LED, rot; Versorgungsspannung: 10 ... 30 V, DC; Digitale Schaltausgänge: 1 St.; Schaltausgang 1: Transistor, PNP, hell/dunkel umschaltbar; Schaltfrequenz: 1.000 Hz; Anschluss: Klemme, 3 -polig; Bauform Gehäuse: kubisch; Abmessungen: 39 mm x 96 mm x 87,7 mm; Werkstoff Gehäuse: Metall; Bedienelemente: 270°-Potentiometer; Umgebungstemperatur Betrieb: -20 ... 50 °C; Ex-Gerätekategorie: 3; Ex-Zone: 2, 22; Schutzart: IP 67, IP 69K
| Series: | 96 |
| Operating principle: | Reflection principle |
| Special version: | Ex-protected |
| Operating range: | 0.1 ... 15 m |
| Operating range limit: | 0.1 ... 18 m |
| Light source: | LED, Red |
| Supply voltage UB: | 10 ... 30 V, DC |
| Number of digital switching outputs: | 1 Piece(s) |
| Switching element: | Transistor, PNP |
| Switching principle: | Light/dark reversible |
| Switching frequency: | 1,000 Hz |
| Type of connection: | Terminal |
| No. of pins: | 3 -pin |
| Dimension (W x H x L): | 39 mm x 96 mm x 87.7 mm |
| Housing material: | Metal (housing part used contains perfluorobutanesulfonic acid (PFBS)), Diecast zinc, Metal (housing part used contains perfluorobutanesulfonic acid (PFBS)) |
| Lens cover material: | Glass |
| Net weight: | 380 g |
| Operational controls: | 270° potentiometer |
| Ambient temperature, operation: | -20 ... 50 °C |
| Ex device category: | 3 |
| Ex-Zone: | 2, 22 |
| Degree of protection: | IP 67, IP 69K |
| Protection class: | II |
| Certifications: | Ex |
| Standards applied: | IEC 60947-5-2 |
| Customs tariff number: | 85365019 |
| eCl@ss 8.0: | 27270902 |
| eCl@ss 9.0: | 27270902 |
| ETIM 5.0: | EC002717 |
| ETIM 6.0: | EC002717 |
| ТН ВЭД: | |
| Страна происхождения: | Deutschland |
| EAN: | |
| Вес: | 0,76 kg |
| Длина: | 0,00 m |
| Ширина: | 0,00 m |
| Высота: | 0,00 m |