50038789
IPRK 8/A-S12
IPRK 8/A-S12 - Polarized retro-reflective photoelectric sensor
| Series: | 8 |
| Operating principle: | Reflection principle |
| Operating range: | 0.1 ... 6.4 m |
| Operating range limit: | 0.1 ... 8 m |
| Light source: | LED, Red |
| Protective circuit: | Polarity reversal protection, Short circuit protected |
| Supply voltage UB: | 26.5 ... 31.6 V |
| Open-circuit current: | 0 ... 35 mA |
| Switching frequency: | 1,500 Hz |
| Response time: | 0.33 ms |
| Type: | AS-Interface IO |
| Function: | Voltage supply, AS-i interface |
| Type of connection: | Connector, Turning, 90° |
| Thread size: | M12 |
| Material: | Metal |
| No. of pins: | 4 -pin |
| Dimension (W x H x L): | 15 mm x 48 mm x 38 mm |
| Housing material: | Metal, Zinc |
| Lens cover material: | Glass |
| Net weight: | 70 g |
| Type of fastening: | Through-hole mounting, Dovetail grooves, Mounting thread, Via optional mounting device |
| Compatibility of materials: | ECOLAB |
| Ambient temperature, operation: | -40 ... 60 °C |
| Degree of protection: | IP 67, IP 69K |
| Protection class: | II |
| Standards applied: | IEC 60947-5-2 |
| Customs tariff number: | 85365019 |
| eCl@ss 8.0: | 27270902 |
| eCl@ss 9.0: | 27270902 |
| ETIM 5.0: | EC002717 |
| ETIM 6.0: | EC002717 |
| ТН ВЭД: | |
| Страна происхождения: | Deutschland |
| EAN: | |
| Вес: | 0,08 kg |
| Длина: | 0,00 m |
| Ширина: | 0,00 m |
| Высота: | 0,00 m |