421388
DF20/B/49/124
Print mark color sensor
Print mark color sensor, 9.5 mm detection range, RGB light with circular light spot, external Teach-In, Teach-In button, NPN output, PNP output, M12 plug, Diffuse mode sensor for recording colored print marks on backgrounds with different colors, TEACH-IN procedure for automatic threshold value setting, 3 emitter colors: green, red and blue, Very short response time, Optical system exchangeable by 90°fa
| Sensor range: | 9.5 mm ± 2 mm |
| Light source: | 3 LEDs (R,G,B) |
| Light type: | Visible green/red/blue, modulated light |
| Light spot representation: | Light spot diameter 1.5 mm |
| Angle deviation: | max. ± 3° |
| MTTFd: | 650 a |
| Mission Time (TM): | 20 a |
| Diagnostic Coverage (DC): | 0 % |
| Function indicator: | LED yellow, lights up if print mark is detected flashes, if no safe operation is possible |
| Control elements: | Teach-In key |
| Operating voltage: | 10 ... 30 V DC |
| Ripple: | 10 % |
| No-load supply current: | ≤ 55 mA |
| Function input: | Teach-In input |
| Switching type: | PNP switches according to +UB, NPN according to 0 V for detected mark |
| Signal output: | 1 PNP and 1 NPN short-circuit protected, open collector, synchronized-switching |
| Switching voltage: | PNP: ≥ (+UB -2.5 V) , NPN: ≤ 1.5 V |
| Switching current: | max. 200 mA |
| Switching frequency: | 1.65 kHz |
| Response time: | 300 µs |
| Product standard: | EN 60947-5-2 |
| CCC approval: | CCC approval / marking not required for products rated ≤36 V |
| Approvals: | CE |
| Ambient temperature: | -20 ... 60 °C (-4 ... 140 °F) |
| Storage temperature: | -20 ... 75 °C (-4 ... 167 °F) |
| Housing width: | 33 mm |
| Housing height: | 85.5 mm |
| Housing depth: | 60.8 mm |
| Degree of protection: | IP67 |
| Connection: | 5-pin, M12 x 1 connector |
| Material: Housing: | PC (glass-fiber-reinforced Makrolon) |
| Material: Optical face: | glass |
| Mass: | 200 g |
| ECCN: | |
| Kraj pochodzenia: | Singapur |
| EAN: | 4050143127344 |
| Waga: | 0,18 kg |
| Długość: | 0,00 m |
| Szerokość: | 0,00 m |
| Wysokość: | 0,00 m |