038975
KFD0-RO-Ex2
Relay Module
2-channel isolated barrier, 24 V DC supply (loop powered), Logic input 15 V DC .. 30 V DC, non-polarized, Relay contact output, Up to SIL 3 acc. to IEC 61508pa. This isolated barrier is used for intrinsic safety applications. The device switches intrinsically safe circuits on the field side. Typical applications for the use of the device are remote reset, fire alarm testing or remote calibration of strain gauges. The outputs are galvanically isolated to the inputs. The inputs are not polarized and share a common reference potential. Each input of the device is protected by a fuse and an electronic current limiting.
| Signal type: | Digital Output |
| Safety Integrity Level (SIL): | SIL 3 |
| Rated voltage: | loop powered |
| Power dissipation: | 0.8 W |
| Connection side: | control side |
| Connection: | terminals 7, 8, 9 |
| Input voltage: | 15 ... 30 V DC |
| Input current: | ≤ 21 mA per channel |
| Safety note: | Attention! Combination of output Ex i with output not Ex i is not permitted. If load voltage > 50 V, de-energize before removing the terminals. |
| Connection side: | field side |
| Connection: | terminals 1, 2, 3; 4, 5, 6 |
| Contact loading: | 230 V AC/2 A/cos φ > 0.7; 40 V DC/2 A resistive load |
| Energized/De-energized delay: | approx. 10 ms / approx. 5 ms |
| Mechanical life: | 5 x 106 switching cycles |
| Switching frequency: | < 10 Hz |
| Input/Output: | reinforced insulation according to IEC/EN 61010-1, rated insulation voltage 300 Veff |
| Output/Output: | basic insulation according to IEC/EN 61010-1, rated insulation voltage 300 Veff |
| Display elements: | LEDs |
| Labeling: | space for labeling at the front |
| Electromagnetic compatibility: Directive 2014/30/EU: | EN 61326-1:2013 (industrial locations) |
| Low voltage: Directive 2014/35/EU: | EN 61010-1:2010 |
| Electromagnetic compatibility: | NE 21:2006 |
| Degree of protection: | IEC 60529:2001 |
| Ambient temperature: | -20 ... 65 °C (-4 ... 149 °F) |
| Degree of protection: | IP20 |
| Connection: | screw terminals |
| Mass: | approx. 100 g |
| Dimensions: | 20 x 119 x 115 mm (0.8 x 4.7 x 4.5 inch) , housing type B2 |
| Mounting: | on 35 mm DIN mounting rail acc. to EN 60715:2001 |
| EU-Type Examination Certificate: | DMT 00 ATEX E 016 |
| Low voltage: Marking: | II (1)G [Ex ia Ga] IIC II (1)D [Ex ia Da] IIIC I (M1) [Ex ia Ma] I |
| Low voltage: Output: | Ex ia |
| Low voltage: Voltage: | 60 V |
| Low voltage: Current: | 2 A |
| Input: Maximum safe voltage: | 40 V DC (Attention! Um is no rated voltage.) |
| Output: Contact loading: | 50 V AC/2 A ; 40 V DC/2 A (TÜV 00 ATEX 1621 X) |
| Certificate: | TÜV 00 ATEX 1621 X |
| Output: Marking: | II 3G Ex nA nC IIC T4 |
| Galvanic isolation: Input/Output: | safe electrical isolation acc. to IEC/EN 60079-11, voltage peak value 375 V |
| Galvanic isolation: Output/Output: | safe electrical isolation acc. to IEC/EN 60079-11, voltage peak value 60 V |
| Directive conformity: Directive 2014/34/EU: | EN 60079-0:2012+A11:2013 , EN 60079-11:2012 , EN 60079-15:2010 |
| FM approval: Control drawing: | 116-0261 |
| CSA approval: Control drawing: | 116-0156 |
| IECEx approval: | IECEx BVS 10.0025 |
| CSA approval: Approved for: | [Ex ia Ga] IIC, [Ex ia Da] IIIC, [Ex ia Ma] I |
| Supplementary information: | Observe the certificates, declarations of conformity, instruction manuals, and manuals where applicable. For information see www.pepperl-fuchs.com. |
| ECCN: | |
| Kraj pochodzenia: | SG |
| EAN: | |
| Waga: | 0,00 kg |
| Długość: | 0,00 m |
| Szerokość: | 0,00 m |
| Wysokość: | 0,00 m |