104423
VBA-2E-G4-U
AS-Interface analog module
G4 module IP65. 2 analog inputs (voltage)fa
| Slave type: | Standard slave |
| AS-Interface specification: | V2.1 |
| Required master specification: | ≥ V2.1 |
| UL File Number: | E223772 |
| MTTFd: | 160 a at 30 °C |
| LED FAULT: | error display; LED red red: communication error red flashing: peripheral error |
| LED PWR: | AS-Interface voltage; LED green |
| LED ANALOG: | status input signal; LED green off: not connected (peripheral error) green: 0 V ≤ U ≤ 11.5 V green flashing: U > 11.5 V (peripheral error) |
| LED AUX: | ext. auxiliary voltage UAUX ; LED green |
| Auxiliary voltage (output): | 24 V DC ± 15 % PELV |
| Rated operating voltage: | 26.5 ... 31.6 V from AS-Interface |
| Rated operating current: | ≤ 80 mA |
| Protection class: | III |
| Number/Type: | 2 analog inputs (voltage), 0 ... 10 V |
| Supply: | from AS-Interface or from external auxiliary voltage as required UAUX |
| Current loading capacity: | ≤ 200 mA from AS-Interface ≤ 500 mA from external auxiliary voltage UAUX |
| Input resistance: | 100 kΩ |
| Resolution: | 16 Bit / 1 mV |
| Electromagnetic compatibility: Directive 2014/30/EU: | EN 62026-2:2013 |
| Degree of protection: | EN 60529:2000 |
| AS-Interface: | EN 62026-2:2013 |
| Profile: | S-7.3.D |
| IO code: | 7 |
| ID code: | 3 |
| ID2 code: | D |
| Data bits (function via AS-Interface): | The transfer of the data value is based on AS-Interface Profile 7.3. |
| Parameter bits (programmable via AS-i): | function |
| Electromagnetic compatibility: P0: | mains power frequency filter P0=1, 50 Hz filter active P0=0, 60 Hz filter active |
| Electromagnetic compatibility: P1: | projecting of the 2nd channel P1=1, channel 2 is projected P1=0, channel 2 is not projected |
| Electromagnetic compatibility: P2: | Message of peripheral error P2=1, peripheral error is reported P2=0, peripheral error is not reported |
| Electromagnetic compatibility: P3: | not used |
| Ambient temperature: | 0 ... 70 °C (32 ... 158 °F) |
| Storage temperature: | -25 ... 85 °C (-13 ... 185 °F) |
| Degree of protection: | IP65 |
| Connection: | cable piercing method or terminal compartment yellow flat cable/black flat cable or standard round cable inputs/outputs: 2 x M16 x 1.5 cable glands and cage tension spring terminals, 1 x M12 x 1.5 cable gland (not used) |
| Material: Housing: | PA 6 GF30 |
| Mass: | 350 g |
| Mounting: | DIN mounting rail |
| ECCN: | |
| País de origen: | DE |
| EAN: | |
| Peso: | 0,00 kg |
| Longitud: | 0,00 m |
| Anchura: | 0,00 m |
| Altura: | 0,00 m |