099345
KLD2-PR-1.IEC
Fieldbus Power Repeater
Output: 24 ... 26 V/400 mA, For extension of fieldbus segments, High-power trunk for high device count and long cable lengths, Installation in Zone 2/Class I, Div. 2, For FOUNDATION Fieldbus H1 and PROFIBUS PApa
| Design / Mounting: | Cabinet installation |
| Connection: | Power Rail or terminals 47+, 48- |
| Rated voltage: | 20 ... 35 V DC |
| Ripple: | ≤ 10 % |
| Rated current: | 380 mA ... 760 mA |
| Field-side: Connection: | terminals 3, 15+; 2, 14- |
| Field-side: Rated voltage: | 24 ... 26 V DC |
| Field-side: Rated current: | max. 400 mA |
| Field-side: Terminating impedance: | 100 Ω , integrated |
| Host-side: Connection: | Power Rail or terminals 28, 40+; 29, 41- |
| Host-side: Rated voltage: | 9 ... 32 V DC (supplied switch S2 in pos. I) 0 V DC (not supplied switch S2 in pos. II) |
| Host-side: Terminating impedance: | 100 Ω switchable off and on via rotary switch S1: 1 -> on; 0 -> off |
| Field-side/Host-side: | functional insulation acc. to DIN EN 50178, rated insulation voltage 50 Veff |
| Host-side/Supply: | functional insulation acc. to DIN EN 50178, rated insulation voltage 50 Veff |
| Field-side/Supply: | functional insulation acc. to DIN EN 50178, rated insulation voltage 50 Veff |
| All circuits/FE: | functional insulation acc. to DIN EN 50178, rated insulation voltage 50 Veff |
| All circuits/screen: | functional insulation acc. to DIN EN 50178, rated insulation voltage 50 Veff |
| Electromagnetic compatibility: Directive 2004/108/EC: | EN 61326-1:2006 |
| Galvanic isolation: | EN 50178 |
| Electromagnetic compatibility: | NAMUR NE 21 |
| Degree of protection: | IEC/EN 60529 |
| Fieldbus standard: | IEC 61158-2, ISA S 50.02 part 2 |
| Climatic conditions: | DIN IEC 721 |
| Classification: | 3K3 |
| Ambient temperature: | -20 ... 60 °C (-4 ... 140 °F) |
| Storage temperature: | -20 ... 85 °C (-4 ... 185 °F) |
| Relative humidity: | < 75 % |
| Pollution degree: | max. 2, according to IEC 60664 |
| Connection type: | Terminals |
| Core cross-section: | up to 2.5 mm2 |
| Housing: | 80 mm x 115 mm x 107 mm |
| Degree of protection: | IP20 |
| Mass: | approx. 600 g |
| Mounting: | DIN rail mounting |
| Statement of conformity: | TÜV 01 ATEX 1788X |
| Electromagnetic compatibility: Group, category, type of protection, temperature class: | 3G EEx nA II T4 |
| Directive conformity: Directive 94/9/EC: | EN 50021:1999 |
| FM approval: | CoC 3015900 |
| Directive conformity: Approved for: | Class I, Division 2, Groups A, B, C, D |
| ECCN: | |
| País de origen: | DE |
| EAN: | |
| Peso: | 0,00 kg |
| Longitud: | 0,00 m |
| Anchura: | 0,00 m |
| Altura: | 0,00 m |