098314
KFD2-BR-Ex1.3PA.93
Segment Coupler 1
Output: 12.6 ... 13.4 V/100 mA, Couples PROFIBUS PA devices transparently to PROFIBUS DP, Intrinsically safe, Ex ia (FISCO or Entity), Installation in Zone 2/Class I, Div. 2, Fixed, high-availability terminatorpa
| Design / Mounting: | Cabinet installation |
| Connection: | Power Rail or terminals 59+, 60-, 58 FE |
| Rated voltage: | 20 ... 35 V DC |
| Ripple: | ≤ 10 % |
| Rated current: | 190 mA ... 430 mA |
| PROFIBUS PA: Connection: | terminals 3, 18+; 2, 17- |
| PROFIBUS PA: Rated voltage: | 12.6 ... 13.4 V |
| PROFIBUS PA: Rated current: | max. 100 mA |
| PROFIBUS PA: Terminating impedance: | 100 Ω , integrated |
| PROFIBUS DP: | PROFIBUS with RS-485 transmission technology |
| PROFIBUS PA: Connection: | Terminals 40 RxD/TxD-P, 41 RxD/TxD-N, 42 screen/FE, 55 DGND, 56 CNTR-P, 57 VP |
| PROFIBUS PA: Baud rate: | 93.75 kBit/s |
| PROFIBUS PA: Terminating impedance: | with rotary switch (S1) switchable: 1 = on; 0 = off |
| PROFIBUS DP/PROFIBUS PA: | safe galvanic isolation acc. to EN 50020, voltage peak value 375 V |
| PROFIBUS DP/Supply: | functional insulation acc. to DIN EN 50178, rated insulation voltage 50 Veff |
| PROFIBUS PA/Supply: | safe galvanic isolation acc. to EN 50020, voltage peak value 375 V |
| Electromagnetic compatibility: Directive 2014/30/EU: | EN 61326-1:2013 |
| Galvanic isolation: | EN 50178 |
| Electromagnetic compatibility: | NE 21:2006 |
| Degree of protection: | IEC 60529 |
| Fieldbus standard: | EN 50170/2 |
| Climatic conditions: | IEC 60721 |
| Classification: | 3K3 |
| Ambient temperature: | -20 ... 60 °C (-4 ... 140 °F) |
| Storage temperature: | -40 ... 85 °C (-40 ... 185 °F) |
| Relative humidity: | < 75 % |
| Pollution degree: | max. 2, according to IEC 60664 |
| Connection type: | Terminals |
| Core cross-section: | up to 2.5 mm2 |
| Housing: | 100 mm x 115 mm x 107 mm |
| Degree of protection: | IP20 |
| Mass: | 650 g |
| Mounting: | DIN rail mounting |
| EC-Type Examination Certificate: | PTB 99 ATEX 2142 , for additional certificates see www.pepperl-fuchs.com |
| Electromagnetic compatibility: Group, category, type of protection, temperature class: | II (1) G [Ex ia] IIC Ga , II (1) D [Ex ia] IIIC Da |
| Supply: Maximum safe voltage: | 253 V AC / 125 V DC (Attention! Um is no rated voltage.) |
| PROFIBUS PA: Voltage: | 15 V |
| PROFIBUS PA: Current: | 207.2 mA |
| PROFIBUS PA: Power: | 1.93 W |
| PROFIBUS PA: Maximum safe voltage: | 60 V |
| Statement of conformity: | PF 15 CERT 3527 X |
| PROFIBUS PA: Group, category, type of protection, temperature class: | II 3G Ex ec II T4 Gc |
| Directive conformity: Directive 2014/34/EU: | EN 60079-0:2012 , EN 60079-7:2015 , EN 60079-11:2012 |
| ECCN: | |
| País de origen: | DE |
| EAN: | |
| Peso: | 0,00 kg |
| Longitud: | 0,00 m |
| Anchura: | 0,00 m |
| Altura: | 0,00 m |