098314
KFD2-BR-Ex1.3PA.93
Segment Coupler 1
Output: 12.6 ... 13.4 V/100 mA, Couples PROFIBUS PA devices transparently to PROFIBUS DP, Intrinsically safe, Ex ia (FISCO or Entity), Installation in Zone 2/Class I, Div. 2, Fixed, high-availability terminatorpa. The Segment Coupler 1 (SK1) is an all-in-one gateway and fieldbus power supply for connecting PROFIBUS PA to PROFIBUS DP transparently. The Segment Coupler powers a single PROFIBUS PA segment adapting current and voltage. The output is rated intrinsically safe Ex ia IIC according to FISCO and Entity. The complete segment can be installed intrinsically safe. Communication is transparent between DP and PA. The gateway of the Segment Coupler makes each PA device appear as if it was connected to DP: This relates to addressing, cyclic/acyclic data exchange, and the transfer rate. Segment design is clear and easy to understand without subnetworks. The gateway itself is confguration-free. All in all, these features significantly reduce engineering work. SK1 supports any PROFIBUS DP master at a fixed transfer rate of 93.75 kbps.
| Design / Mounting: | Cabinet installation |
| Connection: | Power Rail or terminals 59+, 60-, 58 FE |
| Rated voltage: | 20 ... 35 V DC |
| Ripple: | ≤ 10 % |
| Rated current: | 190 mA ... 430 mA |
| PROFIBUS PA: Connection: | terminals 3, 18+; 2, 17- |
| PROFIBUS PA: Rated voltage: | 12.6 ... 13.4 V |
| PROFIBUS PA: Rated current: | max. 100 mA |
| PROFIBUS PA: Terminating impedance: | 100 Ω , integrated |
| PROFIBUS DP: | PROFIBUS with RS-485 transmission technology |
| PROFIBUS PA: Connection: | Terminals 40 RxD/TxD-P, 41 RxD/TxD-N, 42 screen/FE, 55 DGND, 56 CNTR-P, 57 VP |
| PROFIBUS PA: Baud rate: | 93.75 kBit/s |
| PROFIBUS PA: Terminating impedance: | with rotary switch (S1) switchable: 1 = on; 0 = off |
| PROFIBUS DP/PROFIBUS PA: | safe galvanic isolation acc. to EN 50020, voltage peak value 375 V |
| PROFIBUS DP/Supply: | functional insulation acc. to DIN EN 50178, rated insulation voltage 50 Veff |
| PROFIBUS PA/Supply: | safe galvanic isolation acc. to EN 50020, voltage peak value 375 V |
| Electromagnetic compatibility: Directive 2014/30/EU: | EN 61326-1:2013 |
| Galvanic isolation: | EN 50178 |
| Electromagnetic compatibility: | NE 21:2006 |
| Degree of protection: | IEC 60529 |
| Fieldbus standard: | EN 50170/2 |
| Climatic conditions: | IEC 60721 |
| Classification: | 3K3 |
| Ambient temperature: | -20 ... 60 °C (-4 ... 140 °F) |
| Storage temperature: | -40 ... 85 °C (-40 ... 185 °F) |
| Relative humidity: | < 75 % |
| Pollution degree: | max. 2, according to IEC 60664 |
| Connection type: | Terminals |
| Core cross-section: | up to 2.5 mm2 |
| Housing: | 100 mm x 115 mm x 107 mm |
| Degree of protection: | IP20 |
| Mass: | 650 g |
| Mounting: | DIN rail mounting |
| EC-Type Examination Certificate: | PTB 99 ATEX 2142 , for additional certificates see www.pepperl-fuchs.com |
| Electromagnetic compatibility: Group, category, type of protection, temperature class: | II (1) G [Ex ia] IIC Ga , II (1) D [Ex ia] IIIC Da |
| Supply: Maximum safe voltage: | 253 V AC / 125 V DC (Attention! Um is no rated voltage.) |
| PROFIBUS PA: Voltage: | 15 V |
| PROFIBUS PA: Current: | 207.2 mA |
| PROFIBUS PA: Power: | 1.93 W |
| PROFIBUS PA: Maximum safe voltage: | 60 V |
| Statement of conformity: | PF 15 CERT 3527 X |
| PROFIBUS PA: Group, category, type of protection, temperature class: | II 3G Ex ec II T4 Gc |
| Directive conformity: Directive 2014/34/EU: | EN 60079-0:2012 , EN 60079-7:2015 , EN 60079-11:2012 |
| ECCN: | |
| Kraj pochodzenia: | DE |
| EAN: | |
| Waga: | 0,00 kg |
| Długość: | 0,00 m |
| Szerokość: | 0,00 m |
| Wysokość: | 0,00 m |