088724
VBA-4E-G4-ZE
AS-Interface sensor module
G4 module IP67. 4 inputs (PNP)fa
| Slave type: | A/B slave |
| AS-Interface specification: | V2.1 |
| Required master specification: | ≥ V2.0 |
| UL File Number: | E223772 |
| LED PWR/FAULT: | dual LED green/red green: AS-Interface voltage red: communication error or address 0 green/red flashing: overload sensor supply |
| LED IN: | switching state (input); 4 LED yellow |
| Rated operating voltage: | 26.5 ... 31.6 V from AS-Interface |
| Rated operating current: | ≤ 40 mA (without sensors) / max. 190 mA |
| Protection class: | III |
| Surge protection: | Ue: Over voltage category III, safe isolated power supplies (PELV) |
| Number/Type: | 4 inputs for 2- or 3-wire sensors (PNP), DC |
| Supply: | from AS-Interface |
| Voltage: | 21 ... 31 V |
| Current loading capacity: | ≤ 150 mA (TB ≤ 40 °C), ≤ 120 mA (TB ≤ 60 °C), short-circuit protected |
| Input current: | ≤ 8 mA (limited internally) |
| Switching point: | according to DIN EN 61131-2 (Type 2) |
| : 0 (unattenuated): | ≤ 2 mA |
| : 1 (attenuated): | ≥ 4 mA |
| Electromagnetic compatibility: Directive 2014/30/EU: | EN 62026-2:2013 EN 61000-6-2:2001 EN 61000-6-4:2001 |
| Degree of protection: | EN 60529:2000 |
| Input: | EN 61131-2:2007 |
| Emitted interference: | EN 61000-6-4:2001 |
| AS-Interface: | EN 62026-2:2013 |
| Noise immunity: | EN 61000-6-2:2001 |
| Profile: | S-0.A.0 |
| IO code: | 0 |
| ID code: | A |
| ID1 code: | 7 |
| ID2 code: | 0 |
| Data bits (function via AS-Interface): | input output |
| Electromagnetic compatibility: D0: | IN1 - |
| Electromagnetic compatibility: D1: | IN2 - |
| Electromagnetic compatibility: D2: | IN3 - |
| Electromagnetic compatibility: D3: | IN4 - |
| Parameter bits (programmable via AS-i): | function |
| Electromagnetic compatibility: P0: | not used |
| Electromagnetic compatibility: P1: | not used |
| Electromagnetic compatibility: P2: | not used |
| Electromagnetic compatibility: P3: | not used |
| Ambient temperature: | -25 ... 60 °C (-13 ... 140 °F) |
| Storage temperature: | -25 ... 85 °C (-13 ... 185 °F) |
| Relative humidity: | 85 % , noncondensing |
| Climatic conditions: | For indoor use only |
| Altitude: | ≤ 2000 m above MSL |
| Pollution degree: | 3 |
| Degree of protection: | IP67 |
| Connection: | cable piercing method or terminal compartment yellow flat cable or standard round cable inputs: M12 x 1.5 cable gland and cage tension spring terminals |
| Material: Housing: | PA 6 GF30 |
| Mass: | 180 g |
| Tightening torque, housing screws: | 0.8 Nm |
| Mounting: | DIN rail or screw mounting |
| ECCN: | |
| País de origen: | SG |
| EAN: | |
| Peso: | 0,00 kg |
| Longitud: | 0,00 m |
| Anchura: | 0,00 m |
| Altura: | 0,00 m |