088724
VBA-4E-G4-ZE
AS-Interface sensor module
G4 module IP67. 4 inputs (PNP)fa. The VBA-4E-G4-ZE AS-Interface coupling module is a G4 module with 4 inputs. Mechanical contacts and 2- and 3-wire sensors can be connected to the inputs. The sensors are supplied via the module. The IP67 rated G4 module is especially suitable for rough conditions. Sensors attach to cable glands and cage tension spring terminals thus making the installation especially user-friendly. For pre-addressing the module it can be plugged directly onto the adapter of the hand-held programming device VBP-HH1. The current switching state of each channel is indicated by an LED, located on the module's top side. Both flat and round cables can be used for the connection of the AS-Interface transmission line. Use the U-G1F base or the U-G1FF base for the AS-Interface flat cable. The standardized EMS interface, uses the cable piercing method to connect the AS-Interface cable. The U-G1F base can also be used as IP67 AS-Interface distribution box. The U-G1FF base should be used, when modules with outputs are mounted in series with the module. The flat cable for external power supply can be placed in this base. The module does not access the supply line. Use the U-G1P or the U-G1PP base for a round cable.These bases have the same functionality as the U-G1F or the U-G1FF bases. Note:. An overloading of the internal input supply is signalled to the AS-Interface master via the "Peripheral fault" function. Communication via the AS-Interface remains intact.
| Slave type: | A/B slave |
| AS-Interface specification: | V2.1 |
| Required master specification: | ≥ V2.0 |
| UL File Number: | E223772 |
| LED PWR/FAULT: | dual LED green/red green: AS-Interface voltage red: communication error or address 0 green/red flashing: overload sensor supply |
| LED IN: | switching state (input); 4 LED yellow |
| Rated operating voltage: | 26.5 ... 31.6 V from AS-Interface |
| Rated operating current: | ≤ 40 mA (without sensors) / max. 190 mA |
| Protection class: | III |
| Surge protection: | Ue: Over voltage category III, safe isolated power supplies (PELV) |
| Number/Type: | 4 inputs for 2- or 3-wire sensors (PNP), DC |
| Supply: | from AS-Interface |
| Voltage: | 21 ... 31 V |
| Current loading capacity: | ≤ 150 mA (TB ≤ 40 °C), ≤ 120 mA (TB ≤ 60 °C), short-circuit protected |
| Input current: | ≤ 8 mA (limited internally) |
| Switching point: | according to DIN EN 61131-2 (Type 2) |
| : 0 (unattenuated): | ≤ 2 mA |
| : 1 (attenuated): | ≥ 4 mA |
| Electromagnetic compatibility: Directive 2014/30/EU: | EN 62026-2:2013 EN 61000-6-2:2001 EN 61000-6-4:2001 |
| Degree of protection: | EN 60529:2000 |
| Input: | EN 61131-2:2007 |
| Emitted interference: | EN 61000-6-4:2001 |
| AS-Interface: | EN 62026-2:2013 |
| Noise immunity: | EN 61000-6-2:2001 |
| Profile: | S-0.A.0 |
| IO code: | 0 |
| ID code: | A |
| ID1 code: | 7 |
| ID2 code: | 0 |
| Data bits (function via AS-Interface): | input output |
| Electromagnetic compatibility: D0: | IN1 - |
| Electromagnetic compatibility: D1: | IN2 - |
| Electromagnetic compatibility: D2: | IN3 - |
| Electromagnetic compatibility: D3: | IN4 - |
| Parameter bits (programmable via AS-i): | function |
| Electromagnetic compatibility: P0: | not used |
| Electromagnetic compatibility: P1: | not used |
| Electromagnetic compatibility: P2: | not used |
| Electromagnetic compatibility: P3: | not used |
| Ambient temperature: | -25 ... 60 °C (-13 ... 140 °F) |
| Storage temperature: | -25 ... 85 °C (-13 ... 185 °F) |
| Relative humidity: | 85 % , noncondensing |
| Climatic conditions: | For indoor use only |
| Altitude: | ≤ 2000 m above MSL |
| Pollution degree: | 3 |
| Degree of protection: | IP67 |
| Connection: | cable piercing method or terminal compartment yellow flat cable or standard round cable inputs: M12 x 1.5 cable gland and cage tension spring terminals |
| Material: Housing: | PA 6 GF30 |
| Mass: | 180 g |
| Tightening torque, housing screws: | 0.8 Nm |
| Mounting: | DIN rail or screw mounting |
| ECCN: | |
| Kraj pochodzenia: | SG |
| EAN: | |
| Waga: | 0,00 kg |
| Długość: | 0,00 m |
| Szerokość: | 0,00 m |
| Wysokość: | 0,00 m |