043249
VAG-PB-G4F-R4 ASI-Ga
AS-Interface gateway
PROFIBUS gateway IP65fa
| AS-Interface specification: | V2.0 |
| PLC-Functionality: | integrated |
| Diagnostics function: | integrated |
| MTTFd: | 140 a at 30 °C |
| Display: | LED display, 2 digits, for addressing and error messages |
| LED BUS ACTIVE: | PROFIBUS master detected; LED green |
| LED AS-i ACTIVE: | AS-Interface operation normal; LED green |
| LED CONFIG ERR: | configuration error; LED red |
| LED PWR: | voltage ON; LED green |
| LED PRG ENABLE: | autom. programming; LED green |
| LED PRG MODE: | projecting mode active; LED yellow |
| LED U AS-i: | AS-Interface voltage; LED green |
| Switch SET: | Selection and setting of a slave address |
| Button MODE: | Mode selection/save configuration |
| Insulation voltage: | ≥ 500 V |
| Rated operating voltage: | from AS-Interface |
| Rated operating current: | ≤ 180 mA from AS-Interface |
| Interface type: | RS-485 |
| Protocol: | PROFIBUS |
| Transfer rate: | 9.6; 19.2; 44.44; 93.95; 187.5; 500; 1500 kBit/s self-synchronizing |
| PROFIBUS: | Cable gland M16 x 1.5 and cage spring terminals |
| AS-Interface: | cable piercing technology |
| Electromagnetic compatibility: Directive 2014/30/EU: | EN 62026-2:2013 |
| Degree of protection: | EN 60529:2000 |
| AS-Interface: | EN 62026-2:2013 |
| Ambient temperature: | 0 ... 55 °C (32 ... 131 °F) |
| Storage temperature: | -25 ... 85 °C (-13 ... 185 °F) |
| Degree of protection: | IP65 |
| Material: Housing: | PA 6 GF30 |
| Mass: | 420 g |
| Construction type: | Plastic housing with cable gland |
| ECCN: | |
| País de origen: | Deutschland |
| EAN: | 4050143003709 |
| Peso: | 0,41 kg |
| Longitud: | 0,00 m |
| Anchura: | 0,00 m |
| Altura: | 0,00 m |