043249
VAG-PB-G4F-R4 ASI-Ga
AS-Interface gateway
The VAG-PB-G4F-R4 is a complete PROFIBUS slave designed for use in the field. The G4 field housing of the PROFIBUS gateway offers all the advantages of the serial master in this design. PROFIBUS gateway IP65fa. Two operating modes are available for the exchange of data across PROFIBUS DP: standard and expanded. In standard mode the gateway uses a fixed I/O configuration so that it can be put into operation without additional parameter assignment. In expanded mode the data structure can be optimised, enabling the user to define the data size sent to the PROFIBUS master. Owing to the reduction of required data, less I/O space is needed in the PLC. Two push buttons are used for address assignment, acceptance of the desired configuration, adjustment of the PROFIBUS address and baud rate. In configuration mode, all detected AS-Interface slaves are displayed on the 2-digit LCD. In normal operation, the LCD is blank unless the master detects a faulty AS-Interface slave.There are 7 LEDs on the front panel, showing the current status of the AS-Interface line. PLC Functionality. The VAG-PB-G4F-R4 provides 16 kByte program memory, 8 kByte RAM, 1024 counters and 1024 timers for PLC functionality. These capacities suffice to process data on the ASInterface. Thus the master can also be operated in "stand-alone" mode. The program processing time is 2 ms per 1000 word commands. The programming language is based on the STEP5 programming language. The AS-Interface CTRL functions (upload, download, start, stop, read and write internal memory) are available in expanded mode.
| AS-Interface specification: | V2.0 |
| PLC-Functionality: | integrated |
| Diagnostics function: | integrated |
| MTTFd: | 140 a at 30 °C |
| Display: | LED display, 2 digits, for addressing and error messages |
| LED BUS ACTIVE: | PROFIBUS master detected; LED green |
| LED AS-i ACTIVE: | AS-Interface operation normal; LED green |
| LED CONFIG ERR: | configuration error; LED red |
| LED PWR: | voltage ON; LED green |
| LED PRG ENABLE: | autom. programming; LED green |
| LED PRG MODE: | projecting mode active; LED yellow |
| LED U AS-i: | AS-Interface voltage; LED green |
| Switch SET: | Selection and setting of a slave address |
| Button MODE: | Mode selection/save configuration |
| Insulation voltage: | ≥ 500 V |
| Rated operating voltage: | from AS-Interface |
| Rated operating current: | ≤ 180 mA from AS-Interface |
| Interface type: | RS-485 |
| Protocol: | PROFIBUS |
| Transfer rate: | 9.6; 19.2; 44.44; 93.95; 187.5; 500; 1500 kBit/s self-synchronizing |
| PROFIBUS: | Cable gland M16 x 1.5 and cage spring terminals |
| AS-Interface: | cable piercing technology |
| Electromagnetic compatibility: Directive 2014/30/EU: | EN 62026-2:2013 |
| Degree of protection: | EN 60529:2000 |
| AS-Interface: | EN 62026-2:2013 |
| Ambient temperature: | 0 ... 55 °C (32 ... 131 °F) |
| Storage temperature: | -25 ... 85 °C (-13 ... 185 °F) |
| Degree of protection: | IP65 |
| Material: Housing: | PA 6 GF30 |
| Mass: | 420 g |
| Construction type: | Plastic housing with cable gland |
| ECCN: | |
| Kraj pochodzenia: | Deutschland |
| EAN: | 4050143003709 |
| Waga: | 0,41 kg |
| Długość: | 0,00 m |
| Szerokość: | 0,00 m |
| Wysokość: | 0,00 m |