8063582
IE-FKFDSX8.066-2-IE-WASSX8.066/S4031
Receptacle double-ended cordset, M12 female, straight, M12 male, straight, Industrial Ethernet, 8 poles with double-ended cordset, X-coded, shielded
PROFINET 4x2xAWG26/19 Type C is a highly flexible-, high-speed data cable of transmission category Cat 6. The cable is halogenfree, flame-retardant, resistant to oil, and resistant to abrasion due to PUR-outer jacket. It is excellently adapted for applications in industrial areas. The high-grade shielding provides for a high data transmission safety in electromagnetically charged surroundings. It is adapted for flexible applications, especially in drag-chains or on permanently movable machine parts in dry and wet areas.
| Transmission features: | Cat6A |
| Connector: | female, straight, M12 |
| Receptacle housing material: | Metal, CuZn, nickel-plated |
| Wire cross-section: | 4 x 2 x AWG26/19 |
| Receptacle housing material, conecting-plug: | Metal, CuZn, nickel-plated |
| Wire colors: | WH/BU ; WH/OG ; WH/GN ; WH/BN |
| Conductor structure: | 19 x 0.102 mm |
| Bending radius (fixed): | 4 x Ø-cable |
| Temperature range (fixed): | -40°C...+80°C |
| Temperature range (repeated): | -30°C...+70°C |
| Halogen-free: | Yes |
| Transmission features: | Cat6 |
| Rated voltage cable: | 100V |
| Shielding: | Yes |
| Special features: | flame retardant, recyclable, LABS free, RoHs compliant, ozone resistant, UV resistant, drag chain-adapted, halogen free, oil resistant, high flexibility |
| Material Dichtung Kupplung: | Hinterwandmontage (inkl. Befestigungsmutter) |
| Montagerichtung: | IEC 61076-2-109 |
| Normen: | IP65, IP67, IP68 |
| Schutzart (montiert): | >100 Steckzyklen |
| Mechanische Lebensdauer: | 2 |
| Verschmutzungsgrad: | mit Schirmung |
| ECCN: | |
| País de origen: | Deutschland |
| EAN: | |
| Peso: | 0,00 kg |
| Longitud: | 0,00 m |
| Anchura: | 0,00 m |
| Altura: | 0,00 m |