908446
NMB5-18GM55-E2-FE-5M
Inductive sensor
Series: Cylindrical type, Housing material: Stainless steel 1.4305 / AISI 303, Output type: 3-wire, Installation: flush, Type of voltage: DC, Connection type: cable PUR , 5 m, Degree of protection: IP69Kfa
| Switching function: | Normally open (NO) |
| Output type: | PNP |
| Rated operating distance: | 5 mm |
| Installation: | flush |
| Output polarity: | DC |
| Assured operating distance: | 0 ... 4.05 mm |
| Actuating element: | Ferrous targets |
| Reduction factor rAl: | 0 |
| Reduction factor rCu: | 0 |
| Reduction factor r304: | 0.6 ... 0.8 |
| Reduction factor rSt37: | 1 |
| Reduction factor rBrass: | 0 |
| Operating voltage: | 10 ... 30 V |
| Switching frequency: | 15 Hz |
| Hysteresis: | 3 ... 15 typ. 5 % |
| Reverse polarity protection: | yes |
| Short-circuit protection: | yes |
| Voltage drop: | ≤ 2 V |
| Operating current: | 0 ... 200 mA |
| Current consumption: | < 14 mA |
| Off-state current: | ≤ 10 µA |
| Operation indicator: | 4-way dual LED Green: power Yellow: output |
| UL approval: | cULus Listed, General Purpose |
| CSA approval: | cCSAus Listed, General Purpose |
| CCC approval: | CCC approval / marking not required for products rated ≤36 V |
| Ambient temperature: | -40 ... 70 °C (-40 ... 158 °F) |
| Connection type: | cable PUR , 5 m |
| Core cross-section: | 0.5 mm2 |
| Housing material: | Stainless steel 1.4305 / AISI 303 |
| Sensing face: | Stainless steel 1.4305 / AISI 303 |
| Housing diameter: | 18 mm |
| Degree of protection: | IP69K |
| ТН ВЭД: | |
| Страна происхождения: | DE |
| EAN: | |
| Вес: | 0,00 kg |
| Длина: | 0,00 m |
| Ширина: | 0,00 m |
| Высота: | 0,00 m |