70116172
CBL-PUR-E1S-GN-04x034-100M
Bulk Raw Cable
Cable, PUR/PP, 4-core green, Cat5e, shielded, UL approved, drag chain suitablefa
| Operating voltage: | max. 57 V DC |
| Degree of protection: | EN 60529 |
| Component category: | CAT5 (IEC 11801) , CAT5e (IEC 61156-6) |
| Flammability: | IEC 60332-1-2 / UL 2556 |
| UL approval: | AWM STYLE 20549 80 °C 300V AWM I A/B 80 °C 300V FT2 |
| Ambient temperature: Cable, fixed: | -20 ... 70 °C (-4 ... 158 °F) |
| Ambient temperature: Cable, flexing: | -20 ... 70 °C (-4 ... 158 °F) |
| Cable: | according to IEC/EN 60228 (DIN VDE 0295) class 5 |
| Ambient temperature: Sheath diameter: | 6 mm ± 0.3 mm |
| Ambient temperature: Bending radius: | > 10 x cable diameter, moving > 8 x cable diameter, fixed |
| Ambient temperature: Sheath stripping force: | max. 60 N / 100 mm |
| Ambient temperature: Sheath color: | green (similar to RAL 6018) |
| Ambient temperature: Number of cores: | 4 |
| Ambient temperature: Core cross-section: | 0.34 mm2 / 22 AWG |
| Ambient temperature: Cores color: | Core 1: yellow Core 2: orange Core 3: white Core 4: blue |
| Ambient temperature: Core construction: | 7 x 0.254 mm ∅ |
| Ambient temperature: Shield: | aluminum-lined polyester foil Tinned copper braiding |
| Ambient temperature: Length: | 100 m |
| Drag chain suitability: Drag chain cycles: | max. 1000000 |
| Drag chain suitability: Motion velocity: | max. 3 m/s |
| Drag chain suitability: Traverse distance: | max. 5 m |
| Drag chain suitability: Acceleration: | max. 2 m/s2 |
| LABS free: | yes |
| Halogen-free: | yes |
| Cable: Sheathing: | PUR based on polyether |
| Cable: Core insulation: | PP |
| Cable: Flammability: | FT2 |
| ТН ВЭД: | |
| Страна происхождения: | HU |
| EAN: | |
| Вес: | 0,00 kg |
| Длина: | 0,00 m |
| Ширина: | 0,00 m |
| Высота: | 0,00 m |