70116171
CBL-PUR-U/ABG-BK-04x034-100M
Bulk Raw Cable
Cable, PUR/PP, 4-core black, shielded, UL approved, drag chain suitablefa
| Operating voltage: | max. 300 V |
| Degree of protection: | EN 60529 |
| Flammability: | UL 1581; DIN EN 60332-2-2 |
| Halogen-free: | DIN VDE 0472-815 |
| Microbial resistance: | EN 50363 |
| Hydrolysis resistance: | EN 50363 |
| UL approval: | cURus AWM 20549/10493 80°C 300V FT2 |
| Ambient temperature: Cable, fixed: | -40 ... 80 °C (-40 ... 176 °F) |
| Ambient temperature: Cable, flexing: | -25 ... 80 °C (-13 ... 176 °F) |
| Pollution degree: | 3 |
| Cable: | according to IEC/EN 60228 (DIN VDE 0295) class 6 |
| Ambient temperature: Sheath diameter: | 4.9 mm ± 0.15 mm |
| Ambient temperature: Bending radius: | > 10 x cable diameter, moving > 5 x cable diameter, fixed |
| Ambient temperature: Sheath stripping force: | max. 60 N / 100 mm |
| Ambient temperature: Sheath color: | black (similar to RAL 9005) |
| Ambient temperature: Number of cores: | 4 |
| Ambient temperature: Core cross-section: | 0.34 mm2 |
| Ambient temperature: Cores color: | Core 1: brown Core 2: white Core 3: blue Core 4: black |
| Ambient temperature: Core construction: | 42 x 0.1 mm ∅ |
| Ambient temperature: Shield: | tinned copper braiding, 85 % coverage |
| Ambient temperature: Length: | 100 m |
| Ambient temperature: Mass: | 37.4 kg/km |
| Ambient temperature: Cable code: | Li F 9Y C11Y 4 x 0,34 |
| Drag chain suitability: Drag chain cycles: | min. 2000000 |
| Drag chain suitability: Motion velocity: | max. 3 m/s |
| Drag chain suitability: Traverse distance: | max. 5 m |
| Drag chain suitability: Acceleration: | max. 5 m/s2 |
| Halogen-free: | yes |
| Cable: Sheathing: | PUR based on polyether |
| Cable: Core insulation: | PP |
| Cable: UV resistance: | yes |
| Cable: Chemical resistance: | good |
| Cable: Oil resistance: | yes |
| Cable: Cooling lubricant resistance: | yes |
| Cable: Microbial resistance: | yes |
| Cable: Hydrolysis resistance: | yes |
| Cable: Flammability: | FT2 |
| ТН ВЭД: | |
| Страна происхождения: | HU |
| EAN: | |
| Вес: | 0,00 kg |
| Длина: | 0,00 m |
| Ширина: | 0,00 m |
| Высота: | 0,00 m |