70104876
ICE3-8IOL-G65L-V1D
PNIO/MOD Fieldbus module
PROFINET IO IO-Link master with 8 inputs/outputsfa. The module is a PROFINET IO fieldbus module with 8 type A IO-Link master ports according to IO-Link standard V1.1. The fieldbus module serves as an interface between the controller of a PROFINET IO fieldbus system and IO-Link devices in the field level. The integrated web server and IODD interpreter enabling complete configuration of the fieldbus module and attached IO-Link devices without the need for special software tools. Information regarding the status of the module is also displayed and network parameters such as the IP address and subnet mask can be configured. The module is capable of storing all configuration enabling stand-alone usage without a higher-level PLC. MutliLink simultaneously provides data access via different communication protocols like PROFINET IO, Modbus/TCP and OPC UA to multiple controllers. An L-coded M12 connector plug used for supplying power enables a current rating of up to 2 x 16 A. The inputs and outputs are equipped with A-coded M12 connector plugs. Connection to the fieldbus is achieved using a D-coded M12 connector plug. Status information for each channel is displayed via LEDs as a diagnostic function.
| UL File Number: | E360395 |
| LED indication: | see manual |
| Rotary switch: | Setting the IP address |
| Rated operating voltage: | 20 ... 30 V DC |
| Nominal voltage: | 24 V DC |
| Current consumption: | typ. 120 mA |
| Current loading capacity: | Max. 2 x 16 A per module (Loop-through current via L-coded power supply) Total current: max. 6.7 A per module |
| Galvanic isolation: | between US and UA |
| Interface type: | Industrial Ethernet |
| Physical: | M12, D-coded |
| Protocol: | PROFINET IO + Modbus TCP + OPC UA |
| Transfer rate: | 10/100 Mbps |
| Number/Type: | 8 x IO-Link Class A (X1 – X8) Configurable as: Max. 8 IO-Link and 8 digital inputs Max. 16 digital inputs Max. 8 digital inputs and 8 digital outputs short-circuit protected |
| Sensor supply: | Port 1: max. 1.6 A Via L+ (pin 1) Port 3: max. 1 A via L+ (pin 1) Ports 2 and 4 – 8: max. 500 mA per port via L+ (pin 1) |
| Output rated operating current: | max. 200 mA Per port via C/Q (pin 4) |
| Electromagnetic compatibility: Directive 2014/30/EU: | EN 61000-6-2 , EN 61000-6-4 |
| Degree of protection: | EN 60529 |
| Fieldbus standard: | Type 1 according to IEC 61131-2, EN 61131-9 |
| Electrical safety: | CSA C22.2 No. 61010-1-12 UL 61010-1, IEC 61010-2-201 |
| Emitted interference: | EN 61000-6-4, FCC Part 15 Subpart B, ICES-001, AS/NZS CISPR 11 |
| Noise immunity: | EN 61000-6-2 , EN 61131-2 , EN 61131-9 |
| Shock resistance: | EN 60068-2-27 |
| Ambient temperature: | -25 ... 60 °C (-13 ... 140 °F) |
| Storage temperature: | -40 ... 85 °C (-40 ... 185 °F) |
| Relative humidity: | max. 95 % |
| Altitude: | 0 ... 2000 m |
| Shock and impact resistance: | 15g, 11ms, half-sine |
| Degree of protection: | IP67 |
| Connection: | Power Supply M12, L-coded Fieldbus M12, D-coded Inputs/Outputs M12, A-coded |
| Material: Housing: | Molded Polyamide 66 |
| Mass: | 454 g |
| Tightening torque, fastening screws: | 8 Nm |
| Tightening torque, cable gland: | max. 0.5 Nm |
| ТН ВЭД: | |
| Страна происхождения: | US |
| EAN: | |
| Вес: | 0,00 kg |
| Длина: | 0,00 m |
| Ширина: | 0,00 m |
| Высота: | 0,00 m |