70101647
ICA-16DIO-G60AL-IO
I/O hub
I/O hub with IO-Link interface for 16 digital inputs/outputsfa
| UL File Number: | E223772 |
| MTTFd: | 2111 a |
| LED UAUX: | Green: Actuator supply voltage OK Red: Actuator supply voltage < 18 V |
| LED IO-Link: | Green: module is switched on, no communication Flashing green: communication OK Red: signal line overload |
| LED A: | Orange: status indicator channel A Red: peripheral error |
| LED B: | White: status indicator channel B Red: peripheral error |
| LED US: | Green: system/sensor supply voltage OK Red: system/sensor supply voltage < 18 V Flashing red: sensor supply voltage overload |
| Rated operating voltage: | 18 ... 30 V |
| Nominal voltage: | 24 V DC |
| Nominal current: | 16 A |
| Current consumption: | typ. 80 mA |
| Current loading capacity: | max. 16 A per module (for UL applications, max. 9 A) |
| Interface type: | IO-Link |
| IO-Link Revision: | 1.1 |
| Device profile: | Identification and Diagnosis |
| Device ID: | 0x0F0203 (983555) |
| Transfer rate: | COM 3 (230.4 kBaud) |
| Min. cycle time: | 2 ms |
| Process data width: | Input 4 Byte Output 4 Byte |
| SIO mode support: | no |
| Compatible master port type: | A |
| Number/Type: | 16 digital inputs/outputs, configurable Inputs: 2-, 3-, 4-wire PNP, DC, supply from US Outputs: 2-wire PNP, DC, supply from UL No galvanic isolation between US and UL short-circuit protected |
| Sensor supply: | max. 500 mA Per port (X1 - X8) |
| Output rated operating current: | max. 2 A per channel (X1 - X8) / 4 A Per port max. 9 A per module |
| Electromagnetic compatibility: Directive 2014/30/EU: | EN 61000-6-2:2005, EN 61000-6-4:2007+A1:2011 |
| Degree of protection: | EN 60529:2000 |
| Fieldbus standard: | Type 1 according to IEC 61131-2 |
| Emitted interference: | EN 61000-6-2:2005 |
| Noise immunity: | EN 61000-6-4:2007+A1:2011 |
| Shock resistance: | EN 61131-2:2004 |
| Ambient temperature: | -20 ... 70 °C (-4 ... 158 °F) |
| Storage temperature: | -40 ... 70 °C (-40 ... 158 °F) |
| Relative humidity: | max. 95 % |
| Altitude: | 0 ... 2000 m |
| Shock and impact resistance: | 50 g, 11 ms, all axes |
| Vibration resistance: | 15 g / 5 ... 500 Hz |
| Pollution degree: | 3 |
| Degree of protection: | IP65/IP67/IP69K |
| Connection: | Power Supply M12, L-coded IO-Link M12, A-coded Inputs/Outputs M12, A-coded |
| Material: Contacts: | CuSn, gold-plated CuNi, gold-plated |
| Material: Housing: | Diecast zinc |
| Material: Plastic parts: | PA |
| Material: Seal: | FKM |
| Mass: | 400 g |
| Construction type: | Field housing |
| ТН ВЭД: | |
| Страна происхождения: | DE |
| EAN: | |
| Вес: | 0,00 kg |
| Длина: | 0,00 m |
| Ширина: | 0,00 m |
| Высота: | 0,00 m |