316607-0002
NBB30-U1K-A0
Inductive sensor
Inductive sensors with active shielding technology detect in addition to the damping element also the installation environment. As a result, they keep the operating distance constantly high, regardless of the installation situation and the installation material. Series: VariKont ®, Housing material: PA, Output type: 4-wire, Installation: flush, Type of voltage: DC, Connection type: screw terminals, Degree of protection: IP68 / IP69fa
| Switching function: | complementary |
| Output type: | NPN |
| Rated operating distance: | 30 mm |
| Installation: | flush |
| Output polarity: | DC |
| Assured operating distance: | 0 ... 24.3 mm |
| Actual operating distance: | 27 ... 33 mm typ. |
| Reduction factor rAl: | 0.4 |
| Reduction factor rCu: | 0.37 |
| Reduction factor r304: | 0.76 |
| Reduction factor rBrass: | 0.46 |
| Output type: | 4-wire |
| Operating voltage: | 10 ... 30 V DC |
| Switching frequency: | 0 ... 60 Hz |
| Hysteresis: | typ. 2 % |
| Reverse polarity protection: | reverse polarity protected |
| Short-circuit protection: | pulsing |
| Voltage drop: | ≤ 2 V |
| Operating current: | 0 ... 200 mA |
| Off-state current: | 0 ... 0.5 mA |
| No-load supply current: | ≤ 20 mA |
| Time delay before availability: | 80 ms |
| Operating voltage indicator: | LED, green |
| Switching state indicator: | LED, yellow |
| MTTFd: | 910 a |
| Mission Time (TM): | 20 a |
| Diagnostic Coverage (DC): | 0 % |
| Standard conformity: Standards: | EN 60947-5-2:2007 EN 60947-5-2/A1:2012 IEC 60947-5-2:2007 IEC 60947-5-2 AMD 1:2012 |
| UL approval: | cULus Listed, General Purpose |
| CCC approval: | CCC approval / marking not required for products rated ≤36 V |
| Ambient temperature: | -25 ... 70 °C (-13 ... 158 °F) |
| Storage temperature: | -40 ... 85 °C (-40 ... 185 °F) |
| Connection type: | screw terminals |
| Information for connection: | A maximum of two conductors with the same core cross section may be mounted on one terminal connection! tightening torque 1.2 Nm + 10 % |
| Core cross-section: | up to 2.5 mm2 |
| Standard conformity: Minimum core cross-section: | without wire end ferrule 0.5 mm2 , with connector sleeves 0.34 mm2 |
| Standard conformity: Maximum core cross-section: | without wire end ferrule 2.5 mm2 , with connector sleeves 1.5 mm2 |
| Housing material: | PA |
| Sensing face: | PA |
| Housing base: | plastic |
| Degree of protection: | IP68 / IP69 |
| Mass: | 225 g |
| Note: | Tightening torque: 1.8 Nm (housing) |
| ТН ВЭД: | |
| Страна происхождения: | CZ |
| EAN: | |
| Вес: | 0,00 kg |
| Длина: | 0,00 m |
| Ширина: | 0,00 m |
| Высота: | 0,00 m |