281078
FB6216E3
Digital Output with Shutdown Input
The digital output features 2 independent channels. 2-channel, Outputs Ex ia, Installation in suitable enclosures in Zone 1, Module can be exchanged under voltage (hot swap)pa. The device can be used to drive solenoids, sounders, or LEDs. Open and short circuit line faults are detected. The outputs are galvanically isolated from the bus and the power supply. The output can be switched off via a contact. This can be used for bus-independent safety applications.
| Connection: | backplane bus / booster terminals |
| Rated voltage: | Use only in connection with the power supplies FB92** |
| Power dissipation: | 1.95 W |
| Power consumption: | 2.9 W |
| Connection: | backplane bus |
| Interface: | manufacturer-specific bus to standard com unit |
| Number of channels: | 2 |
| Suitable field devices: Field device: | Solenoid Valve |
| Suitable field devices: Field device [2]: | audible alarm |
| Suitable field devices: Field device [3]: | visual alarm |
| Connection: | channel I: 1+, 4/5/6/8-; channel II: 7+, 4/5/6/8- |
| Current limit: | 40 mA both channels parallel 80 mA |
| Internal resistor: | 258 Ω , both channels parallel 129 Ω |
| Open loop voltage: | 23 V , both channels parallel 23 V |
| Line fault detection: | can be switched on/off for each channel via configuration tool also when turned off (every 2.5 s the valve is turned on for 2 ms) |
| Suitable field devices: Short-circuit: | < 50 Ω |
| Suitable field devices: Open-circuit: | > 10 kΩ |
| Response time: | 10 ms (depending on bus cycle time) |
| Watchdog: | within 0.5 s the device goes in safe state, e.g. after loss of communication |
| LED indication: | Power LED (P) green: supply Diagnostic LED (I) red: module fault , red flashing: communication error , white: fixed parameter set (parameters from com unit are ignored) , white flashing: requests parameters from com unit Status LED (1, 2) red: line fault (lead breakage or short circuit) , yellow: state of digital I/O (0/1) Mode LED (M) white: Parallel operation of outputs |
| Coding: | optional mechanical coding via front socket |
| Electromagnetic compatibility: Directive 2014/30/EU: | EN 61326-1 |
| Electromagnetic compatibility: | NE 21 |
| Degree of protection: | IEC 60529 |
| Environmental test: | EN 60068-2-14 |
| Shock resistance: | EN 60068-2-27 |
| Vibration resistance: | EN 60068-2-6 |
| Damaging gas: | EN 60068-2-42 |
| Relative humidity: | EN 60068-2-56 |
| Ambient temperature: | -20 ... 60 °C (-4 ... 140 °F) |
| Storage temperature: | -25 ... 85 °C (-13 ... 185 °F) |
| Relative humidity: | 95 % non-condensing |
| Shock resistance: | shock type I, shock duration 11 ms, shock amplitude 15 g, number of shocks 18 |
| Vibration resistance: | frequency range 10 ... 150 Hz; transition frequency: 57.56 Hz, amplitude/acceleration ± 0.075 mm/1 g; 10 cycles frequency range 5 ... 100 Hz; transition frequency: 13.2 Hz amplitude/acceleration ± 1 mm/0.7 g; 90 minutes at each resonance |
| Damaging gas: | designed for operation in environmental conditions acc. to ISA-S71.04-1985, severity level G3 |
| Degree of protection: | IP20 (module) , a separate housing is required acc. to the system description |
| Connection: | removable front connector with screw flange (accessory) wiring connection via spring terminals (0.14 ... 1.5 mm2) or screw terminals (0.08 ... 1.5 mm2) |
| Mass: | approx. 425 g |
| Dimensions: | 28 x 107 x 132 mm (1.1 x 4.2 x 5.2 inch) |
| EU-type examination certificate: | Presafe 19 ATEX 14054U |
| Electromagnetic compatibility: Marking: | II 2(1)G Ex db eb q [ia Ga] IIC Gb II (1)D [Ex ia Da] IIIC I (M1) [Ex ia Ma] I |
| Output: Voltage: | 24.2 V |
| Output: Current: | 108 mA |
| Output: Power: | 654 mW |
| Output: Internal capacitance: | 12 nF |
| Output: Internal inductance: | 0 mH |
| Output (both channels parallel): Voltage: | 24.2 V |
| Output (both channels parallel): Current: | 216 mA |
| Output (both channels parallel): Power: | 1308 mW |
| Output (both channels parallel): Internal capacitance: | 24 nF |
| Output (both channels parallel): Internal inductance: | 0 mH |
| Galvanic isolation: Output/power supply, internal bus: | safe electrical isolation acc. to EN 60079-11, voltage peak value 375 V |
| Directive conformity: Directive 2014/34/EU: | EN 60079-0:2012+A11:2013 EN 60079-1:2014 EN 60079-5:2015 EN 60079-7:2015 EN 60079-11:2012 |
| ATEX approval: | Presafe 19 ATEX 14054U |
| IECEx approval: | IECEx PRE 19.0009U |
| Directive conformity: Approved for: | Ex db eb q [ia Ga] IIC Gb [Ex ia Da] IIIC [Ex ia Ma] I |
| System information: | The module has to be mounted in appropriate backplanes and housings (FB92**) in Zone 1, 2, 21, 22 or outside hazardous areas (gas or dust). Here, observe the corresponding EC-type examination certificate. |
| Supplementary information: | EC-Type Examination Certificate, Statement of Conformity, Declaration of Conformity, Attestation of Conformity and instructions have to be observed where applicable. For information see www.pepperl-fuchs.com. |
| ТН ВЭД: | |
| Страна происхождения: | DE |
| EAN: | |
| Вес: | 0,00 kg |
| Длина: | 0,00 m |
| Ширина: | 0,00 m |
| Высота: | 0,00 m |