252743
UB250-F77-E1-V31
Ultrasonic direct detection sensor
Ultrasonic direct detection sensor, Miniature design, Program input, Degree of protection IP67, Series: -F77, Housing: Polycarbonate, Connection type: M8 x 1 connector , 4-pinfa
| Sensing range: | 20 ... 250 mm |
| Adjustment range: | 45 ... 250 mm |
| Dead band: | 0 ... 20 mm |
| Standard target plate: | 20 mm x 20 mm |
| Transducer frequency: | approx. 400 kHz |
| Time delay before availability: | ≤ 150 ms |
| Permissible cable length: | max. 300 m |
| LED yellow: | switching state and flashing: Teach-In |
| Rated operating voltage: | 24 V DC |
| Operating voltage: | 20 ... 30 V DC , ripple 10 %SS ; 12 ... 20 V DC sensitivity reduced to 90 % |
| No-load supply current: | ≤ 20 mA |
| Input type: | 1 program input |
| Level: | low level : 0 ... 0.7 V (Teach-In active) high level : UB or open input (Teach-In inactive) |
| Input impedance: | 16 kΩ |
| Pulse length: | ≥ 3 s |
| Output type: | 1 switch output E1, NPN, NC |
| Rated operating current: | 200 mA , short-circuit/overload protected |
| Voltage drop: | ≤ 2 V |
| Switch-on delay: | ≤ 50 ms |
| Repeat accuracy: | ± 1 mm |
| Switching frequency: | 10 Hz |
| Range hysteresis: | typ. 2.5 mm |
| Off-state current: | ≤ 0.01 mA |
| Temperature influence: | + 0.17 %/K |
| Standard conformity: Standards: | EN 60947-5-2:2007+A1:2012 IEC 60947-5-2:2007 + A1:2012 |
| UL approval: | cULus Listed, General Purpose |
| CCC approval: | CCC approval / marking not required for products rated ≤36 V |
| Ambient temperature: | -25 ... 70 °C (-13 ... 158 °F) |
| Storage temperature: | -40 ... 85 °C (-40 ... 185 °F) |
| Shock resistance: | 30 g , 11 ms period |
| Vibration resistance: | 10 ... 55 Hz , Amplitude ± 1 mm |
| Connection type: | M8 x 1 connector , 4-pin |
| Degree of protection: | IP67 |
| Material: Housing: | Polycarbonate |
| Material: Transducer: | epoxy resin/hollow glass sphere mixture; polyurethane foam |
| Installation position: | any position |
| Mass: | 10 g |
| Tightening torque, fastening screws: | max. 0.2 Nm |
| ТН ВЭД: | |
| Страна происхождения: | SG |
| EAN: | |
| Вес: | 0,00 kg |
| Длина: | 0,00 m |
| Ширина: | 0,00 m |
| Высота: | 0,00 m |