222507
NJ5-18GK50-A2-10M
Inductive sensor
Series: Cylindrical type, Housing material: PBT, Output type: 3-wire, Installation: flush, Type of voltage: DC, Connection type: cable PVC , 10 m, Degree of protection: IP67fa
| Switching function: | complementary |
| Output type: | PNP |
| Rated operating distance: | 5 mm |
| Installation: | flush |
| Output polarity: | DC |
| Assured operating distance: | 0 ... 4.05 mm |
| Actual operating distance: | 4.5 ... 5.5 mm typ. 5 mm |
| Reduction factor rAl: | 0.4 |
| Reduction factor rCu: | 0.35 |
| Reduction factor r304: | 0.7 |
| Installation conditions: A: | 0 mm |
| Installation conditions: B: | 0 mm |
| Installation conditions: C: | 15 mm |
| Operating voltage: | 10 ... 60 V |
| Switching frequency: | 0 ... 500 Hz |
| Hysteresis: | typ. 8 % |
| Reverse polarity protection: | reverse polarity protected |
| Short-circuit protection: | pulsing |
| Voltage drop: | ≤ 3 V |
| Voltage drop at IL: Voltage drop IL = 100 mA, switching element on: | 1.5 ... 2.5 V typ. 1.9 V |
| Operating current: | 0 ... 400 mA |
| Lowest operating current: | 0 mA |
| Off-state current: | 0 ... 0.5 mA typ. 0.01 mA |
| Voltage drop at IL: Off-state current TU =40 °C, switching element off: | ≤ 100 µA |
| No-load supply current: | ≤ 15 mA |
| Switching state indicator: | all direction LED, yellow |
| MTTFd: | 1140 a |
| Mission Time (TM): | 20 a |
| Diagnostic Coverage (DC): | 0 % |
| UL approval: | cULus Listed, General Purpose |
| CSA approval: | cCSAus Listed, General Purpose |
| CCC approval: | Certified by China Compulsory Certification (CCC) |
| Ambient temperature: | -25 ... 70 °C (-13 ... 158 °F) |
| Storage temperature: | -40 ... 85 °C (-40 ... 185 °F) |
| Connection type: | cable PVC , 10 m |
| Core cross-section: | 0.5 mm2 |
| Housing material: | PBT |
| Sensing face: | PBT |
| Housing diameter: | 18 mm |
| Degree of protection: | IP67 |
| ТН ВЭД: | |
| Страна происхождения: | ID |
| EAN: | |
| Вес: | 0,00 kg |
| Длина: | 0,00 m |
| Ширина: | 0,00 m |
| Высота: | 0,00 m |