106531
RL36-55-Ex/40b/116
Retroreflective sensor
NAMUR retroreflective sensor, large housing design, 8 m detection range, red light, light/dark on, DC version, NAMUR output, terminal compartment, ATEX approval for zone 1 (Gas), Intrinsically safe, Ex op is ia IIC T4 Gb, Resistant against noise, Glare protected with polarization filter, Scratch resistant mineral glass lensfa
| Effective detection range: | 0 ... 8 m |
| Threshold detection range: | 11.5 m |
| Light source: | LED |
| Light type: | modulated visible red light , 660 nm |
| Polarization filter: | yes |
| MTTFd: | 1319 a |
| Mission Time (TM): | 20 a |
| Diagnostic Coverage (DC): | 0 % |
| Function indicator: | LED yellow: switching state |
| Control elements: | sensitivity adjustment |
| Operating voltage: | 6 ... 20 V DC (Ri approx. 0 Ohm) |
| Switching type: | light/dark on, programmable |
| Signal output: | 1 NAMUR output NC/NO programmable |
| Electromagnetic compatibility: Directive 2014/30/EU: | EN 60947-5-2:2007+A1:2012 |
| Standard conformity: Product standard: | EN 60947-5-2 |
| Degree of protection: | IP54 |
| Connection: | terminal compartment PG9, ≤ 2.5 mm2 |
| Material: Housing: | PMMA |
| Material: Optical face: | Scratch resistant mineral glass lens |
| ТН ВЭД: | |
| Страна происхождения: | SG |
| EAN: | |
| Вес: | 0,00 kg |
| Длина: | 0,00 m |
| Ширина: | 0,00 m |
| Высота: | 0,00 m |