097970
UB4000-30GM-E4-V15
Ultrasonic sensor
Single head system, Switch output, 5 different output functions can be set, Program input, Series: -30GM, Housing: nickel plated brass; plastic components: PBT, Connection type: Connector M12 x 1 , 5-pinfa
| Sensing range: | 200 ... 4000 mm |
| Adjustment range: | 240 ... 4000 mm |
| Dead band: | 0 ... 200 mm |
| Standard target plate: | 100 mm x 100 mm |
| Transducer frequency: | approx. 85 kHz |
| Response delay: | approx. 325 ms |
| LED green: | solid: Power-on flashing: program function object detected |
| LED yellow: | solid: switching state switch output flashing: program function |
| LED red: | normal operation: "fault" program function: no object detected |
| Operating voltage: | 10 ... 30 V DC , ripple 10 %SS |
| No-load supply current: | ≤ 50 mA |
| Synchronization: | bi-directional 0 level -UB...+1 V 1 level: +4 V...+UB input impedance: > 12 KOhm synchronization pulse: ≥ 100 µs, synchronization interpulse period: ≥ 2 ms |
| Synchronization frequency: Common mode operation: | max. 13 Hz |
| Synchronization frequency: Multiplex operation: | ≤ 13 Hz / n , n = number of sensors , n ≤ 5 |
| Input type: | 1 program input, operating range 1: -UB ... +1 V, operating range 2: +4 V ... +UB input impedance: > 4.7 kΩ; program pulse: ≥ 1 s |
| Output type: | 1 switch output NPN , Normally open/closed , programmable |
| Rated operating current: | 200 mA , short-circuit/overload protected |
| Voltage drop: | ≤ 2.5 V |
| Repeat accuracy: | ≤ 0.5 % of switching point |
| Switching frequency: | ≤ 1.5 Hz |
| Range hysteresis: | 1 % of the set operating distance |
| Temperature influence: | < 2 % of far switch point |
| UL approval: | cULus Listed, General Purpose |
| CSA approval: | cCSAus Listed, General Purpose |
| CCC approval: | CCC approval / marking not required for products rated ≤36 V |
| Ambient temperature: | -25 ... 70 °C (-13 ... 158 °F) |
| Storage temperature: | -40 ... 85 °C (-40 ... 185 °F) |
| Connection type: | Connector M12 x 1 , 5-pin |
| Degree of protection: | IP65 |
| Material: Housing: | nickel plated brass; plastic components: PBT |
| Material: Transducer: | epoxy resin/hollow glass sphere mixture; polyurethane foam |
| Mass: | 180 g |
| ТН ВЭД: | |
| Страна происхождения: | Singapur |
| EAN: | 4050143007752 |
| Вес: | 0,23 kg |
| Длина: | 0,00 m |
| Ширина: | 0,00 m |
| Высота: | 0,00 m |