095912
RC10-14-N0
Inductive ring sensor
Series: Ring Type, Housing material: PBT, Output type: 2-wire, Type of voltage: DC, Connection type: cable PVC , 2 m, Degree of protection: IP67fa
| Switching function: | Normally closed (NC) |
| Output type: | NAMUR |
| Inside diameter: | 10 mm |
| Measuring cylinder: | 9S20K |
| : Diameter: | 2.5 mm |
| : Length: | 4 mm |
| Output type: | 2-wire |
| Nominal voltage: | 8.2 V (Ri approx. 1 kΩ) |
| Operating voltage: | 5 ... 25 V |
| Switching frequency: | 0 ... 2000 Hz |
| Suitable for 2:1 technology: | yes , Reverse polarity protection diode not required |
| Current consumption: Measuring plate not detected: | min. 3 mA at maximum permissible ambient temperature, the current consumption can drop to 1.6 mA |
| Current consumption: Measuring plate detected: | ≤ 1 mA |
| MTTFd: | 6150 a |
| Mission Time (TM): | 20 a |
| Diagnostic Coverage (DC): | 0 % |
| Standard conformity: NAMUR: | EN 60947-5-6:2000 IEC 60947-5-6:1999 |
| Standard conformity: Electromagnetic compatibility: | NE 21:2007 |
| Standard conformity: Standards: | EN 60947-5-2:2007 EN 60947-5-2/A1:2012 IEC 60947-5-2:2007 IEC 60947-5-2 AMD 1:2012 |
| ATEX approval: Equipment protection level Gb: | PTB 99 ATEX 2128 X |
| FM approval: Control drawing: | 116-0165 |
| UL approval: | cULus Listed, General Purpose |
| CSA approval: | cCSAus Listed, General Purpose |
| Ambient temperature: | -20 ... 65 °C (-4 ... 149 °F) |
| Connection type: | cable PVC , 2 m |
| Core cross-section: | 0.14 mm2 |
| Housing material: | PBT |
| Degree of protection: | IP67 |
| Cable: Cable diameter: | 2.6 mm ± 0.2 mm |
| Cable: Bending radius: | > 10 x cable diameter |
| Mass: | 36 g |
| Use in the hazardous area: | see instruction manuals |
| ТН ВЭД: | |
| Страна происхождения: | ID |
| EAN: | |
| Вес: | 0,00 kg |
| Длина: | 0,00 m |
| Ширина: | 0,00 m |
| Высота: | 0,00 m |